SON DAKİKA
Hava Durumu

Rusya'nın ekonomik büyümesi "yüksek" kategoriye yükseldi

Dünya Bankası'nın Pazartesi günü açıklanan yıllık milli gelir sıralaması, Rusya'nın ekonomik büyümesinin gücüyle "üst orta" kategoriden "yüksek" kategoriye yükseldiğini gösterdi

Haber Giriş Tarihi: 02.07.2024 16:28
Haber Güncellenme Tarihi: 02.07.2024 16:28
Kaynak: Ekometre
Rusya'nın ekonomik büyümesi "yüksek" kategoriye yükseldi

Banka, gayri safi milli geliri (GSMG) 1989 yılına kadar uzanan bir yönteme dayanarak ölçmekte ve sınıflandırmalarını her 1 Temmuz'da bir önceki takvim yılının kişi başına düşen GSMG'sine göre güncellemektedir. Gelir ABD doları eş değeri olarak ölçülür.

Dünya Bankası blogunda yer alan bir yazıda "Rusya'daki ekonomik faaliyet, 2023 yılında askeri faaliyetlerdeki büyük artıştan etkilenirken ticaret (+%6,8), finans sektörü (+%8,7) ve inşaattaki (+%6,6) toparlanma da büyümeyi destekledi." denildi.

Banka, "Bu faktörler hem reel (%3,6) hem de nominal (,9) GSYİH'de artışa yol açtı ve Rusya'nın kişi başına Atlas GSMH'si ,2 oranında büyüdü." diye ekledi.

Bir ülkenin yüksek gelirli sayılabilmesi için bir önceki mali yılda 13.845 dolar olan GSMH'sinin 14.005 doların üzerinde olması gerekmektedir. Bu ayarlama Çin, Japonya, İngiltere, ABD ve Euro Bölgesi'nin GSYİH deflatörlerinin ağırlıklı ortalamasına dayanıyor.

Gelir sınıflandırmasının, GSMH'yi "ekonomik kapasitenin geniş kapsamlı bir göstergesi" olarak kullanarak bir ülkenin gelişmişlik düzeyini yansıtması beklenir.

Dünya Bankası rakamları ayrıca Güney Asya ile Latin Amerika ve Karayipler'de kalkınma yönünde bir eğilim olduğunu gösterirken Orta Doğu ve Kuzey Afrika, 2023'te 1987'dekinden daha kötü durumda. Buna karşılık Avrupa ve Orta Asya, 1987'de yüksek gelirli ülkelerin %71'ine sahipken geçtiğimiz mali yılda bu oran %69'a düştü.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.