SON DAKİKA
Hava Durumu

Bir alışveriş bir fiş

Yazının Giriş Tarihi: 13.03.2021 12:50
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.03.2021 12:50

Hazinenin vergi gelirleri içinde en önemli kalemlerden birisi Katma Değer Vergisi tahsilatıdır. Son 5 yılın istatistiğinde KDV geliri %30-%33 arasında değişen payı ile hazine kaynakları arasında ön sırada yer alıyor.

 

Şirketler, izleyen ayın 26. gününe kadar kdv beyannamesi verip, satışlarından doğan kdv’yi öderler. Maliye Bakanlığı bazı sektörlerde tevkifat müessesesi ile kdv gelirini sağlama alır. Bunun anlamı şudur;  belli sektörlerde kdv’yi tahsil eden ola ki ödemez diye kdv’nin bir kısmını bu defa alıcıya yükler. Örneğin 10.000 TL+KDV ile belli sektörlerde hizmet alımı yapan şirketlere şunu zorunlu kılar: 11.800 TL tutan hizmeti, satıcıya 11.800 TL olarak ödeme… Örneğin; 10.900 TL olarak öde; kalan 900 TL’yi devlete sen öde, satıcıdan kes, tevkif et, tut; diğer kalan 900 TL’lik KDV’yi de satıcı ödesin. Basit anlatımıyla KDV tevkifatının açılımı budur. Tevkifatlı fatura alan şirketler, 2 no’lu KDV beyannamesi olarak adlandırılan ayrı bir beyanname ile bu KDV’yi devlete öderler.

 

1 Mart itibari ile kdv tevfikat oranlarında değişikliğe gidildi. 5/10 olan bazı sektörler 7/10’a , 7/10 olanlar 9/10’a yükseltildi. Yani maliye aslında şunu dedi: Güvenmediğim bazı sektörler vardı, onlara biraz daha temkinli yaklaşıyorum. Güvensizliğim arttı… Darılmayın, gücenmeyin, gelirimi riske edemem…

 

80’li yılların sonunda bir kamu spotu- tv reklamı vardı. Orta yaş ve üzerimiz bunu hatırlayacaktır. Ayşegül Atik’in oynadığı reklamda bir alışveriş bir fiş, önce alışveriş sonra fiş sloganı ile mizahi bir dille toplum fiş almaya yönlendirilirdi. Böylelikle hem kamu geliri artacak, hem de çalışanlar biriktirdikleri fişlerle kdv iadesi alabilecekti. Tabi aradan geçen yaklaşık 30 yılda kamu otoritesinin uygulama biçimi de değişti. E-fatura, kredi kartı ile alışveriş, yukarıda anlattığımız tevfikat vb. unsurlar devreye girdi. Firmaların beyanlarının çapraz kontrolü artık sistem üzerinden kolaylıkla yapılıyor.

Zaman içinde beyannameler de teke inecek. Uzun uzadıya birçok beyanname ile uğraşılmayacak. Almanya’da senede bir verilen yılsonu beyannamesi bile yarım dosya kâğıdını geçmiyor. Üç beş sene içinde bizdeki durum da buna benzer bir hâl alacak.

 

Bir alışveriş bir fiş mevzusu bugün market alışverişimde aklıma geldi. Zincir marketlerden birinde hem kasiyerlik, hem reyon düzeni ile ilgilenen genç bir kardeşimizle sohbet ettik. İktisat doktorasına devam ediyormuş, aynı zamanda da bu işi yapıyormuş. Doktora tezinde ‘bir alışveriş bir fiş’ sloganına mutlaka yer ver dediğimde gülümsedi, ama anlamadığını görebildim. ‘80’ler sonu’ dedim… ‘Arama motoruna bu sloganı yaz, çıkan reklamı izle, anlarsın’… Yaşlandığıma mı yanayım, iktisat doktorası yapan gencin kendine ve topluma daha faydalı olabilecek bir iş kolunda istihdam edilememesine mi bilemedim!

 

Bu vesile ile geçen yıl aramızdan ayrılan Sanatçı Ayşegül Atik’e de rahmetlerimizi sunalım. Birkaç dakikalık nostalji size de tebessüm ettirecektir. O reklamı izlemenizi tavsiye ederim. Bir alışveriş bir fiş, önce alışveriş sonra fiş…

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.