SON DAKİKA
Hava Durumu

Tokyo'da TÜFE yıllık bazda %2,1 arttı

Tokyo'da çekirdek tüketici fiyatları Haziran ayında yıllık bazda %2,1 artarak Mayıs ayındaki artışa kıyasla ivme kazanırken, artan yakıt maliyetleri ve değer kaybeden yen hane halkları üzerinde mali baskı yaratmaya devam etti

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2024 06:26
Haber Güncellenme Tarihi: 28.06.2024 06:26
Kaynak: Ekometre
Tokyo'da TÜFE yıllık bazda %2,1 arttı

Japonya'nın başkenti için ulusal eğilimin öncüsü olan çekirdek tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) artış, %2,0'lık piyasa beklentilerini aşarak Mayıs ayında gözlenen %1,9'luk büyümenin ötesine geçti.

Japonya Merkez Bankası (BOJ) bir sonraki faiz oranı kararının zamanlamasını belirlerken bu rakamları yakından takip ediyor. Özellikle zayıf yenin etkisiyle süregelen enflasyon, BOJ'un hedefi olan %2'nin üzerinde kalmaya devam etmekte ve aynı zamanda tüketici harcamalarını da azaltmaktadır.

BOJ'un fiyat eğilimlerine daha geniş bir bakış için incelediği taze gıda ve yakıt fiyatlarındaki dalgalanmaları dışarıda bırakan alternatif bir endeks de Mayıs ayındaki %1,7'den Haziran ayında %1,8'e yükseldi.

Japonya ekonomisi ilk çeyrekte yıllık bazda %1,8 oranında daralmış, hem şirketler hem de hane halkları harcamalarını kısarak merkez bankasının kademeli toparlanma beklentisini zora sokmuştur. İçinde bulunduğumuz çeyrekte büyümede bir toparlanma beklense de yumuşak yen, başta yakıt ve gıda olmak üzere ithal malların maliyetlerini artırarak hane halkı hissiyatını olumsuz etkiliyor.

BOJ, uzun süreli radikal parasal teşvik döneminden uzaklaşarak Mart ayında sekiz yıllık negatif faiz oranlarını sonlandırdı ve %2'lik enflasyon hedefine ulaşmanın daha olası hale geldiğine dair göstergeler ortaya çıktı.

BOJ Başkanı Kazuo Ueda, TÜFE ve diğer daha geniş fiyat ölçülerini içeren temel enflasyonun öngörüldüğü gibi %2 hedefine yaklaşmaya devam etmesi halinde merkez bankasının faiz oranlarını mevcut sıfıra yakın seviyelerden ayarlamaya hazır olduğunu belirtti.

Merkez Bankası ayrıca ücretlerdeki artışın daha yüksek hizmet enflasyonuna katkıda bulunmasını ve parasal teşvik önlemlerini daha da azaltmak için bir koşul olarak belirlediği %2'ye yakın enflasyon oranlarını korumasını bekliyor.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.