SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Uluslararası basında Türkiye’nin seçim sonrası ekonomisi

Yazının Giriş Tarihi: 21.08.2023 12:17
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.08.2023 12:17

Türkiye ekonomisi, seçimler öncesi uluslararası basındaki tartışmaların merkezine oturmuştu. Uluslararası basın, seçimlerin sonrasında da Türkiye ekonomisini yakından takip etmeye devam ediyor. Sizler için öne çıkan haber başlıklarını aşağıdaki gibi derledim.

Reuters, Türkiye daha Ortodoks ekonomik politikaları benimsemeye doğru sancılı bir yola girerken, Türkiye’deki hayat pahalılığının ağustos ayında %8.5’e varan oranlarda artmasının beklendiğini yazmış.

Financial Times, turistlerin yaz aylarında ülkeye akın etmesi ve Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı için üçüncü dönemini garantilemesinin ardından geleneksel ekonomik politikalara geri dönmesi ülke ekonomisinin, 20 ay sonra ilk kez cari işlem fazlası vermesine yol açtığını yazmış.

Arab News, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, fiyatların yüksek seyrettiği bir geçiş döneminden sonra yüksek enflasyonu kalıcı olarak düşürmeyi planladıklarını yazmış ve yıllarca süren agresif faiz indirimlerinin ardından bu politikanın enflasyonu 2024 ortasına kadar soğutmayı amaçladığını belirtmiş.

Euronews, yakınlarda Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan bir rapora göre, Türkiye nüfusunun yaklaşık üçte birinin yoksulluk veya sosyal dışlanma riskiyle karşı karşıya olduğunu ve birçok ülkenin Ukrayna savaşı sonrası enflasyonla boğuşmasına rağmen Türkiye’deki enflasyonun arkasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizleri düşük tutmasının yattığını yazmış.

Al-Monitor, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan’ın ülke ekonomisinin yönetimini devralması, yabancı yatırımcıların güvenini yerine getirmiş gibi gözüktüğünü iletmiş.

Al Jazeera, Türkiye’nin ekonomik politikalardaki u dönüşüne rağmen düşüşün devam ettiğini, yüksek enflasyon oranlarıyla mücadele etmek için seçim sonrası yapılan sıkılaştırmanın yine de beklentilerin altında kalarak liranın geçtiğimiz hafta rekor düşüşüne devam ettiğini yazmış.

 

BBC, geçtiğimiz ay Türkiye’nin faiz oranını %8.5’den ’e çıkartarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aykırı ekonomik politikalarını tersine çevirdiğini, fakat, bu 6.5’lik artışın yine de ekonomistlerin beklentisinin çok altında kaldığını eklemiş.

The New Arab, analistlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geleneksel olmayan ekonomik politikalarındaki gevşemenin, enflasyonu dizginlemek için fazla ürkek olduğuna değinmiş.

CNBC, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin ardından liranın devamlı değer kaybetmesine rağmen haziran ayı enflasyon oranının beklenenden düşük geldiğini aktarmış.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.