SON DAKİKA
Hava Durumu

Burak Dalgın: Vergilerde yüzde 73,5 lik bir artış var

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı: "Hükümet bizden her Allah’ın günü 20 milyar lira vergi istiyor"

Haber Giriş Tarihi: 24.10.2023 18:19
Haber Güncellenme Tarihi: 24.10.2023 18:19
Kaynak: Ekometre
Burak Dalgın: Vergilerde yüzde 73,5 lik bir artış var

DEVA Partisi Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Burak Dalgın, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde düzenlediği basın toplantısında 2024 merkezî yönetim bütçesini değerlendirdi.

Dalgın, “Meclisimize sunulan 2024 bütçesi; vergiyi alın teriyle çalışıp kazanan orta direğin sırtına yükleyen, milletimizin kaynaklarını faiz ateşine atan, mali disiplin yerine şatafattan tasarruf etmeyen bir kara deliktir.” ifadelerini kullandı.

2024 bütçesini vergi gelirleri, toplanan vergilerin dağılımı, bütçe giderleri, faiz harcamaları ve bütçe açığı perspektifinden ele alan Burak Dalgın, “Bütçe hükümetin önceliklerini sözde değil özde yansıtan bir ayna. Öncelik vatandaşın hayat kalitesini artırmak mı, yoksa kemer sıkıp servet transferi yapmak mı? Milletin vekilleri olarak bizim görevimiz de aynaya yansıyan görüntüyü değerlendirmek ve gördüklerimizi vatandaşımızla paylaşmak.” dedi.

“Aslında iki temel soru var: para kimden alınıyor ve bu kaynaklar kimin için harcanıyor? Mesela; Robin Hood gibi zenginden alıp fakire mi veriliyor, yoksa Deli Dumrul gibi yakaladığından, tutturabildiği kadar para mı alınıyor?” diyen Dalgın, şu şekilde konuştu:

“Uyanık olduğumuz her saat 1 milyar lira versek yine paçayı kurtaramıyoruz. Üstelik, vergilerde 2023’e göre yüzde 73,5’lik bir artış var. Hemşire ablama, esnaf abime, işçi kardeşime, çiftçi amcama, satış temsilcisi arkadaşıma sesleniyorum! Siz, gelirinizde yüzde 73,5 artış bekliyor musunuz? İnşallah bekliyorsunuzdur. Çünkü Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek sizden alacağını bu oranda artıracak!”

"Vergi kamçısı orta direğin sırtında şaklayacak"

Dalgın, vergi yükünün orta direğin sırtına yüklendiğini şu ifadelerle dile getirdi:

“Türkiye’nin çimentosu orta direk, ekonomik krizden yediği sille yetmezmiş gibi, yine bütçenin yükünü üstlenecek. Doğrudan vergilerle başlayalım. Çoğunluğu maaşlar cebe girmeden kesilen gelir vergisi, yüzbinlerce şirketin ödediği kurumlar vergisi kadar. Bu vesileyle hükümete sesleniyorum: Gelir vergisi dilimlerini acilen güncelleyin. Eşikleri gerçek enflasyon kadar artırın. Zaten eriyen maaşlara bir de vergi prangası vurmayın.”

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.