SON DAKİKA
Hava Durumu

Trump, Kamala Harris'i hedef aldı

Eski Başkan Donald Trump'ın kampanyası Cumhuriyetçi müttefikleriyle birlikte Başkan Yardımcısı Kamala Harris'e yönelik siyasi saldırılarını arttırdı

Haber Giriş Tarihi: 05.07.2024 05:50
Haber Güncellenme Tarihi: 05.07.2024 05:50
Kaynak: Ekometre
Trump, Kamala Harris'i hedef aldı

Trump kampanyasının sosyal medyada aktif olması ve son iki gün içinde Harris'in potansiyel adaylığını baltalamaya yönelik stratejik bir hamleye işaret eden çeşitli açıklamalar yayınlaması dikkat çekti.

Harris üzerinde yoğunlaşan odaklanma, Başkan Joe Biden'ın geçen hafta bazılarının cansız olarak gördüğü tartışma performansını takip ediyor. Biden yarıştan çekilmemiş olsa da ve Harris onu desteklemeye devam etse de, Trump kampanyasının çabaları Harris'in Demokrat aday olması halinde onu önceden zayıflatmak için tasarlanmış gibi görünüyor.

Ulusal Cumhuriyetçi Kongre Komitesi Harris'i Biden'ın "baş yardımcısı" olarak nitelendirirken, Trump'ı destekleyen bir süper PAC olan MAGA Inc, Mart 2021'de Meksika ve Orta Amerika ülkeleriyle yasadışı göçün ele alınmasında üstlendiği role atıfta bulunarak Harris'i "istila çarı" olarak adlandırdı.

Sınır güvenliğinden doğrudan sorumlu olmamasına rağmen, Cumhuriyetçiler onu ABD'ye devam eden göçmen akını nedeniyle eleştirdi.

Trump kampanya sözcüsü Karoline Leavitt Harris'i "tarihteki en zayıf, en kötü başkan yardımcısı" olarak nitelendirdi ve onu Biden'ın felaket olarak gördükleri politikalarını onaylamakla suçladı. Trump'ın kendisi de bir videoda Harris'i aşağılayıcı bir dil kullanarak küçümsedi ve kampanya eş yöneticisi Chris LaCivita eski başkanın sözlerini savundu.

Biden kampanya sözcüsü Sarafina Chitika, saldırılara yanıt olarak Trump'ın eleştirilerine kadın hakları ve Capitol isyanı gibi konuları öne çıkararak karşı çıktı. Harris'in sözcüsü Rhyan Lake ise Biden'ın aday adayı olmaktan duyduğu gururu ve yönetimlerinin sicilini savunma konusundaki kararlılığını vurguladı.

Harris'i hedef alma stratejisi, Trump'ın 2024 seçimleri için Cumhuriyetçi önseçimlere girmeden önce Ron DeSantis'in altını oyma yaklaşımını anımsatıyor. Trump'ın danışmanlarından Corey Lewandowski, Harris'e odaklanılmasına gerekçe olarak Harris'in siyasi kırılganlığını ve sicili hakkında yapılan kapsamlı araştırmaları gösterdi.

Trump yönetimindeki eski bir üst düzey personel de Harris'in imajını tanımlamanın, özellikle de düşük onay oranları göz önüne alındığında, önemine dikkat çekti. Bununla birlikte, yakın zamanda yapılan bir Reuters/Ipsos anketi Harris'in Trump'a karşı zorlu bir rakip olabileceğini ve varsayımsal bir eşleşmede sadece bir puanlık bir farka sahip olabileceğini öne sürdü.

Trump'ın üst düzey bir kampanya danışmanının eski başkanın artan disiplininin bir işareti olarak nitelendirdiği Biden'ın münazara performansından bu yana Trump oldukça sessiz kaldı.

Trump kampanyası, 27 Haziran'daki münazara öncesinde Harris'in konuşma tarzıyla alay eden bir saldırı reklamı ve sözlerindeki tekrarı vurgulayan bir online meme yayınlayarak dikkatleri Harris'in üzerine çekmeye başladı.

Harris'in destekçileri, kürtaj hakları gibi konularda Trump'ı eleştirmedeki önemli rolü ve kampanya yolunda Biden'ı savunması nedeniyle hedef haline geldiğini savunuyor.

Biden'ın yeniden seçilmemeye karar vermesi halinde Harris, başkan yardımcısı olarak, Biden'ın önemli kampanya fonlarına erişimi ve parti içinde önemli desteği ile muhtemelen Demokratların adaylığı için en önde gelen isim olacaktır. İlk siyahi başkan yardımcısı olarak Harris, Demokrat Parti için önemli bir demografiyi temsil ediyor ve Trump'la keskin bir tezat oluşturuyor.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.