SON DAKİKA
Hava Durumu

Faktoring’den haberler

Yazının Giriş Tarihi: 20.10.2021 15:03
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.10.2021 15:03

Şöyle bir durum düşünün.

 

Merkezi Amsterdam’da bulunan ve 90 ülkede 400 civarında üyesi bulunan dünya faktoring birliği FCI’ın yönetim kurulu başkan yardımcılığına eski başkanlarından bir Türk üye bir kez daha seçilmiş.

 

Dünyanın en iyi ihracat faktorü ödülünü ise bir kez daha bir Türk faktoring şirketi kazanmış. Artık bu sonuç sürpriz değilmiş, zira uzun yıllardan beri bu ödülü Türk faktoring şirketleri kazanmakta imiş.

 

Türkiye’nin iki faktörlü uluslararası faktoring işlem hacmi dünyada birinci sıraya yerleşmiş. Zaten Türkiye neredeyse hep ilk üç sırada imiş.

 

FCI’ın  ikinci Türk katılım bankası üyesinin yetkilileri FCI genel kurulu sırasında bankalarını diğer üyelere tanıtmış.

 

Islam Kalkınma Bankası kuruluşu olan ITFC (Uluslararası Islami Ticaret Finansmanı Kuruluşu) FCI’ın İslami uluslararası faktoring işlemlerinin yönetimine ortak olmuş.

 

Islami finans kurumları için standartlar üreten AAOIFI, içinde faktoring ile ilgili düzenlemelerin de bulunduğu bir standart ilan etmiş.

 

Tanzanya’da yapılan 7. Afrika Islami finans Zirvesi’nde Islami Uluslararası Faktoring bir Türk tarafından tanıtılmış.

 

FCI’ın eğitim direktörü, Doğu Avrupa ve Ortadoğu direktörü, İletişim Komitesi Başkanı ve Hukuk Komitesinin bir üyesi Türkmüş.

 

Hukuk komitesi üyesi olan kişi FCI tarafından yayınlanan ve Uluslararası faktoring kurallarını açıklayan 450 sayfalık Ingilizce bir kitap yazmış. Bu kitap dünyada tekmiş ve tek kalacakmış.

 

Yine bir rüya anlatıyorum zannediyor olabilirsiniz.

 

Yukarıda yazılanların hepsi son birkaç yıl içerisinde gerçekleşti ve şu anki durumu göstermekte.

 

Bahsi geçen FCI eski başkan ve şimdiki başkan yardımcısı TEB Faktoring genel müdürü Çağatay Baydar.

 

2006 yılından beri dünyanın en iyi ihracat faktorü ödüllerini yedi kez TEB Faktoring, beş kez Garanti Faktoring ve iki kez Yapı Kredi Faktoring, yani toplam 14 kez Türk faktoring şirketleri kazandı.

 

FCI üyesi katılım bankaları şimdilik Kuveyt Türk ve Al Baraka Türk.

 

AAOIFI’nin faktoringi de içeren standardı 59 numaralı Borç Satışı (Bay’al-Dayn) standardı.

 

FCI’ın eğitim direktörü Ayşen Çetintaş, Doğu Avrupa ve Ortadoğu direktörü Betül Kurtuluş, iletişim komitesi başkanı Sevil Dinçer ve Hukuk Komitesi üyesi olarak adı geçen kişi de bendenizim.

 

Gelelim faktoringin anlamına. Sokaktaki pek çok kişinin faktoring ile ilgili tanımı malum. Bunun bir yanılgı olduğunu senelerdir söyler dururduk ama sesimiz yeterince çıkmazdı.

 

Diyelim ki faktoring faizciliktir, Islamda faiz haram olduğuna göre en saygın İslami Finans kurumlarının faktoring ile ne işi olacaktır?

 

Yukarıda saydığım pek çok olgu, faktoringin bazı uygulayıcılarına bakarak esasında ne olduğunu anlayamadıkları için faktoringden uzak duran kişilere önemli bir gösterge olmalıdır.

 

Faktoring, özellikle uluslararası faktoring, tamamen hizmet üzerine kurulu bir sistemdir. Dünya üzerinde pek çok konvansiyonel ve İslami kurum tarafından benimsenmiştir. Özellikle şirketlerin ihracatının artmasına, karlılığa ve ülke toplam ihracat hacminin büyümesine büyük katkıları olan bir enstrümandır.

 

Siz hala faktoringi “al çeki ver parayı” şeklinde basit bir işlem mi sanıyorsunuz?

 

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.