SON DAKİKA
Hava Durumu

Kamuda “tam sunroof” paketi

Yazının Giriş Tarihi: 20.05.2024 12:44
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.05.2024 12:44

Kamuda tasarruf paketi, Külliyede ilgili bakan ve başkan yardımcısının sunumları ile açıklandı. Ana kalemler; taşıtlar, binalar, istihdam, enerji haberleşme giderleri, seyahat harcamalarından oluşuyor. Muhasebe hesap planını andıran bu kalemlerdeki tasarruf tedbirleri ile yaklaşık 100 milyar TL gider kısıtlaması hedefleniyor. Bu tutar 2024 yılı bütçesinin yaklaşık %1’i, hedeflenen yıllık bütçe açığının da yaklaşık %4’üne tekabül ediyor. Bu hedef tutarsa, 2024’de kamunun katlanmayı hedeflediği faiz giderinin 1/10’u dahi karşılanmayacak. Yani aslında büyük resmin verdiği mesaj daha da önemli görünüyor. Altı ay önce bütçe hazırlanırken neden bu tedbirler göz önüne alınıp, o zamandan itibaren uygulamaya başlanmadı? Çünkü seçim vardı… Bugün neden böyle bir paket açıklandı? Bunun aslında tek sebebi var. Kamu otoritesinin kötü giden ekonomik koşullara karşı bir adım atması gerekiyordu. Hane halkını refaha kavuşturacak adımları atamayan ekonomi otoritesi, sizi yükseltemiyorsak kendi lüksümüzü aşağı çekeriz mesajı vermekte… Yoksa paketin hedefi birebir tutsa dahi, büyük resmin içinde sadece birkaç fırça darbesi kadar yer kaplayacaktır.

Kamu bütçesi ile özel sektör bütçesi arasındaki farkı bilir misiniz? Kamu bütçesi yapılırken önce giderler belirlenir, sonra gelirler buna monte edilir, açık kadar da finansman sağlanır. Özel sektör bütçesinde ise önce gelirler belirlenir, o gelirleri sağlamak için katlanılması gereken giderler daha sonra monte edilir. İşte, altı ay önceki bütçe çalışmalarında bu paketin zaten bütçe kanununun içinde olması gerektiğini dile getirmemizin maksadı da bundan geçiyor.

Hane halkının en büyük derdi, enflasyon… Enflasyon iki ay sonra düşmeye başlayacak… Buradaki algı da çok tehlikeli… Enflasyon düştüğünde fiyatlar düşmeyecek. Tekrar ediyorum, enflasyon %70’den %30’a düşse dahi, aldığımız ürünler ucuzlamayacak. Yine artacak, artış hızı düşecek… Gelirler artmazsa, asgari ücrete zam yapılmazsa, enflasyonun düşecek olması hane halkını refaha kavuşturmayacak.  Ayrıca henüz döviz kurunda atak görmedik. Hele ki bunu da görürsek, büyük resim iyice kararacak.

Binlerce makam aracı, binlerce sunroof’lu, cilalı, siyah mı siyah,  en üst paket araç… Üç sene boyunca yenileri olmayacakmış… Doktordan az kullanılmış sunrooflu araç yerine, vali yardımcısından az kullanılmış araca evrilen kamu ihale ilanlarını gözümde canlandırıyorum.

Tasarruf mu tam-sunroof mu galip gelir zamanla göreceğiz. Seneye en yenileri alınmasın da!

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.