SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Vazgeçemezsen fakir kalırsın

Yazının Giriş Tarihi: 14.11.2021 13:23
Yazının Güncellenme Tarihi: 14.11.2021 13:23

Ard arda yaşanan enflasyon artışı moralleri bozdu.

Sadece moral bozmakla kalmadı, cepler delindi. Evdeki ve çarşıdaki hesap birbirini tutmaz oldu. 

 

 Birçok insan geçim derdine düşse de, kazancını korumak için çare düşünmek zorunda. Çünkü her geçen gün satınalma gücümüz zayıflıyor. “Artık “Nasıl kendimizi koruruz, nasıl yatırım yaparız?” sorusu gündemde.. 

Dünya enflasyonist baskı altındayken piyasaların nereye evrileceğini, teknolojinin ne yöne gideceğini iyi okumak gerekiyor.

 

Kıtlık söz konusuysa gıda yatırımlarının değerli olması kaçınılmaz, teknolojide sanal gerçeklik gelişiyorsa elbet geleceğin kârlı şirketleri teknolojik olan şirketler olacaktır. İklim değişikliği onaylandıysa karbon ayak izleri takip edilecekse yeşil mutabakatlı şirketler kârlı olacaktır. 

 

Bireyler kendi çözümlerini yaratmak zorundalar.  Gelirini yatırıma döndürmek yerine göç ederek kendine başka memleketlerde yer bulmaya çalışan insanlar nasıl da büyük bir maliyet ile karşı karşıya olduklarını farkedemiyorlar.

 Dünyadaki birçok insan göç hareketi içerisinde yer alıyor. Bu Göç hareketi durmayacaktır. Suriyeli yada Afganlı Türkiye’ye , Türkler  Avrupa’ya diğerleri Amerika’ya göç ederek fırsat yaratmaya çalışıyor. 

 

Venezuela, Kolombiya gibi Güney Amerika ülkeleri; Pakistan, Afganistan gibi Asya ülkeleri ve neredeyse tüm Afrika ülkelerinden göçmenler, deniz ya da kara yoluyla şansını bir başka ülkede yaşamak için deniyor. Her ne kadar sosyal sebeplerle de  göçler yaşanıyor olsa da her zaman ekonomik sonuç doğar. 

 Kişinin kendi Ekonomik kalkınması için piyasa okuyazarı olması yeterli. Ülkemde neler oluyor ve dünyada neler oluyor sorularını düşünseler kendi finansal süreçlerini yönetebilecekler. (savaş, baskı  ve mecbur edilmiş göçleri hariç tutarak tercihli  göçlerden bahsediyorum)

 

Bana göre değişim bakış açısında gizli! 

İnsanlar Bakış açılarını değiştirmeye başlasalar, alışkanlıklarından vazgeçseler göç etmeye gerek kalmayacak herkes mutlu ve karlı olacak.  

Harcama alışkanlıklarından vazgeçmeyenler,

Eğitim modelinden vazgeçmeyenler,

Yatırım tercihlerinden vazgeçmeyip hep aynı enstürümanlara yatırım yapanlar

Eski düzenden vazgeçmeyen ve kara düzen devam edenler fakir kalmayı tercih edenler oluyorlar.

Bilgisini yenilemeyenler sebebiyle Bugün birçok finansal yatırım aracı; viop, future piyasalar, borsa, Bono, eurobond vs kullanılmıyor. Birikim modelleri hep eski düzen devam ediyor.

 

Parasını finansal piyasalara yatırmayanlar girişimci de olmuyorlar. Ev, araba, mevduat üçgeni içerisinde yön bulmaya çalışıyorlar. 

 

Ulusal Kalkınma için bakış Açısını değiştirmemiz gerekiyor. Sürekli piyasalarda ki, artan enflasyon, artan risk, yüksek faiz, yüksek döviz kuruna bakarak “ahh ne olacak memleketin bu hali söylemleri” sorunlarımız çözmeye yetmiyor. 

 

Paranı gereksiz harcama

Paranla varlık yatırımı yap

Pasif gelir yarat

Piyasayı iyi oku 

Ve hayatın tadını çıkar…

 

Dünya birçok kriz atlattı yine atlatır.. Bakmayı ve görmeyi bilenler fakir kalmaz kazanır, her şey tercihine bağlı! 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.