SON DAKİKA
Hava Durumu

Uluslararası basında Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine bakışı

Yazının Giriş Tarihi: 07.07.2023 11:47
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.07.2023 11:47

11-12 Temmuz’da Vilnius’de gerçekleşecek olan NATO Zirvesi, Türkiye’nin İsveç’in NATO’ya katılımına yönelik yaklaşımını uluslararası basının gündemine oturttu. Kurban Bayramının ilk günü  İsveçli otoritelerin izniyle Stockholm’de gerçekleşen eylemlerde, Kuran yakılması, Türkiye ve İsveç’in uzlaşmasına yönelik beklentileri suya düşürdü. Son gelişmeler karşısında Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine yaklaşımının uluslararası basına nasıl yansıdığını sizler için derledim.

Deutsche Welle’nin haberine göre Stockholm’deki Kuran yakma olayı, Türkiye ve İsveç’in NATO üyeliği müzakerelerini yaydan çıkarmadı. Türkiye’nin eski İsveç Büyükelçisi Selim Küneralp’in, Türkiye’nin, Kuran yakma eylemlerinin Türkiye-İsveç ilişkileri üzerinde kalıcı bir etki bırakıp bırakmayacağı konusundaki sessizliği, Erdoğan hükümetinin, NATO’ya yaklaşmayı düşünüyor olduğunun göstergesi olabileceğini belirttiğini yazmış.

The EurAsian Times, İsveç’teki Kuran yakma eyleminin İsveç’in NATO’ya katılma planını büyük ölçüde etkileyebileceğini belirtmiş. Giderek İslamlaştığı iddia edilen ve “kararsız bir müttefik” imajına sahip olan Türkiye’nin, İsveç’in NATO üyeliğine karşı itirazlarını kolayca geri çekmesinin olası görülmediğini eklemiş.

Radio France Internationale, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un perşembe günü, Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan’dan Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma konusundaki “egemen seçimlerine” saygı duymasını istediğini iletmiş.

Morocco World News’de yayımlanan bir makale, son Kuran yakma olaylarından sonra, Türkiye’nin, İsveç’in NATO’ya girmesini sağlamasının Batı’da İslamfobinin önünü açacağını yazmış.

The Guardian, İsveç’teki eylemlerde Kuran yakılmasının birçok Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkesinde tepkiye yol açtığını ve eylemlerin, Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine yönelik pozitif bir adım atmasını zorlaştırdığını yazmış.

Balkan Insight, Vilnius zirvesi öncesinde Türkiye, İsveç’in NATO üyeliğini engellemeye devam ederken, İsveç, Türkiye ve diğer Müslüman ülkelerden gelen eleştiriler ardından Stockholm’deki son Kuran yakma protestosunu İslamafobik bir eylem olarak kınadı.

Reuters, Batılı yetkililerin, NATO müttefiklerinin, Türkiye’yi İsveç’in NATO’ya katılımı için ikna etme çabalarının hızlandırıldığını, ancak, bu çabaların, Vilnius zirvesinden önce başarıya ulaşıp ulaşamayacağının belirsiz olduğunu belirttiklerini aktarmış.

Bloomberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İsveç’i Kuran yakma konusunda eleştirdiğini ve böylece İsveç’in NATO’ya katılım sürecinde yeni gerginliklerin ortaya çıktığını yazmış.

AP News, NATO Başkanı Jens Stoltenberg’in, Türkiye’yi İsveç’in NATO üyeliğini kabul etmeye ikna etmek için, Türkiye, İsveç ve Finlandiya’dan üst düzey görevlilerle birlikte bir toplantı organize ettiğini yazmış.

Politico, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İsveç Türkiye ve Müslümanlara saygı göstermedikçe, İsveç’in NATO üyeliğini desteklemeyeceğini belirttiğini ve Kuran yakma eylemlerinin Türkiye ve İsveç arasındaki gerilimi alevlendirdiğini iletmiş.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.