SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye seçimlerinin sonuçlarının uluslararası basına yansımaları

Yazının Giriş Tarihi: 16.06.2023 19:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 16.06.2023 19:45

Uluslararası basınca yakından takip edilen Türkiye seçimlerinin sonuçları hakkında yazılanları sizler için derledim.

BBC, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim zaferinin ulusu bölünmüş bıraktığını ve Türkiye’nin mağlubiyete uğramış muhalefetinin, 2024’teki yerel seçimler öncesinde bir arada kalma mücadelesi vermesi gerektiğini yazmış.

 

Al Jazeera, Yunanistan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimleri kazanması konusunda sessiz kaldığını, çünkü Yunanistan için asıl sorunun hangi partinin adayının kazanacağı değil, her ikisinin de tarihsel olarak kötü olan ilişkileri iyileştirip iyileştiremeyeceği olduğunu belirtmiş.

Middle East Eye yayını, İmamoğlu’nun önümüzdeki yerel seçimlerde ana muhalefet partisi CHP’nin kazanma olanağı yakalamak için kapsamlı bir değişikliğe ihtiyaç duyduğunu açıkladığını, ancak, parti lideri Kılıçdaroğlu’nun istifa etmeye yönelik bir girişimde bulunmadığını yazmış.

Euronews, uluslararası gözlemcilerin Türkiye seçimlerin özgür fakat adil olmadığını söylediğini ve Avrupa Güvenlik ve İş birliği Teşkilatı yetkilerinin, medyanın tarafsız olmamasının, hükümete seçimler boyunca haksız bir avantaj sağladığını açıkladıklarını belirtmiş.

Financial Times gazetesi, muhalefetin seçimlerdeki usulsüzlüklerinin genel seçim sonuçlarını etkilemediğini kabul ettiğini yazmış.

Sky News, Rusya Başkanı Putin ve Ukrayna Başkanı Zelenky’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçim zaferi için tebrik eden dünya liderleri arasında yer aldıklarını yazmış ve Türkiye’nin Rusya’yı işgaliyle birlikte Karadeniz’deki stratejik öneminin arttığını ve Ukrayna’nın tahıl ihracını sürdürebilmesi adına önemli anlaşmaların müzakere edilmesinde merkezi bir konuma sahip olduğunu yazmış.

The Washington Post, seçimlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zaferiyle sonuçlandığını fakat ülkenin oldukça kutuplaştığını ve hükümeti ekonomik zorlukların beklediğini yazmış.

France 24, hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun milliyetçi söylemler kullanarak milliyetçi partilerin desteğini almaya çalışmasıyla milliyetçiliğin geçtiğimiz seçimlerin ana temalarından biri olduğunu yazmış.

Deutsche Welle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin ardından rekor derecede düştüğünü ve enflasyonun yüksek kaldığını yazmış.

CNN, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim zaferinin ardından enflasyonla savaşmaya ve depremle alınan yaraların iyileştirilmesine odaklanacaklarını açıkladığını yazmış.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.