SON DAKİKA
Hava Durumu

Gazze savaşı Kızıldeniz’e mi sıçradı?

Yazının Giriş Tarihi: 22.01.2024 12:22
Yazının Güncellenme Tarihi: 22.01.2024 12:22

7 Ekim’den beri uluslararası camianın en büyük kaygılarından biri Lübnan Hizbullah’ı ve İran’ın savaşa dahil olmalarıyla Gazze Savaşı’nın bölge geneline yayılmasıydı. Fakat, 8 Ocak’ta İsrail’in Güney Lübnan’a yaptığı saldırıda Hizbullah komutanlarından birini öldürmesine rağmen İran ve Lübnan, beklenilenin aksine savaşı bölge genelinde genişletecek çapta bir cevap vermedi.

Geçtiğimiz hafta İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Yemen’e düzenledikleri saldırıyla gözler Kızıldeniz’e döndü. Yemen’in başkenti Sana’yla ve ülkenin Suudi Arabistan’a yakın batı ve kuzey bölgelerini kontrol eden İran destekli Husi hareketi, 19 Kasım’dan beri Kızıldeniz’de İsrail’e gittiğini beyan ettikleri ticari gemilere saldırılar düzenliyordu.

ABD ve İngiltere’nin Yemen’deki saldırılarına dünya çapında gelen tepkileri sizler için derledim.

Suudi Arabistan destekli tanınan Yemen hükümeti, İngiltere ve ABD’nin Yemen’e saldırısı için Husi hareketini sorumlu tuttu.

Husi’ler bu saldırıların “barbarca” olduğunu söyleyerek, “Yemen Silahlı Kuvvetleri için ABD ve İngiltere’nin tüm çıkarları meşru hedefler haline geldi” açıklamasını yaptı

ABD Başkanı Biden, ABD ve İngiltere’nin saldırıları için “Bu hedefli saldırılar, ABD ve ortaklarımızın personelimize yönelik saldırılara tolerans göstermeyeceğine veya düşman aktörlerin dünyanın en kritik ticari yollarından birinde seyrüsefer özgürlüğünü tehlikeye atmasına izin vermeyeceğine dair açık bir mesajdır.” açıklamasını yaptı.

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklama, saldırıların "Yemen'in egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün açık bir ihlâli" ve "uluslararası hukukun ihlâli" olduğunu savundu.

 

Hamas, ABD ve İngiltere hükümetlerinin, saldırılarının bölgenin üzerindeki etkilerinden sorumlu olacaklarını belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere ve ABD saldırılarını “Orantısız güç kullanımıdır. Kızıldeniz’i adeta kan gölüne çevirme hevesindeler” şeklinde yorumladı.

 

İngiltere Başbakanlığı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasına cevaben saldırıların “sınırlı ve hedefe yönelik” olduğunu belirtti.

 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kızıldeniz’deki hassas durumu “tırmandırmamaları” için tüm taraflara çağrıda bulundu.

Hizbullah son saldırıların ABD’nin İsrail’in Gazze ve bölgede işlediği katliamların tam ortağı olduğunun göstergesi olduğunu belirtti.

İspanya Savunma Bakanı, İspanya’nın bölgedeki barışa olan bağlılığı sebebiyleKızıldeniz’de askeri müdahalede bulunmayacağını beyan etti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, saldırıların daha fazla saldırıyı önlem amaçlı yapıldığını ve amaçlarının Kızıldeniz’de “istikrarı yeniden sağlamak” olduğunu açıkladı.

Yemen halkı binlerce insanın katıldığı bir protestoyla İngiltere ve ABD’nin saldırılarını kınadı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.