SON DAKİKA
Hava Durumu

Erdoğan-Putin görüşmesi

Yazının Giriş Tarihi: 24.09.2023 19:26
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.09.2023 19:26

“Ekometre’nin 23. yayın yılını kutluyor ve gazete ve ekometre.com u bugünlere getiren EKOMETRE Ailesi’ne saygılarımı sunuyorum.”

 

Son Erdoğan-Putin görüşmesinin yurtdışı basınına yansımaları

 

Temmuz ayında Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşmasından çekilmesi üzerine, geçtiğimiz hafta, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya’nın anlaşmaya dönmesine aracılık etmek için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le Soçi’de bir araya geldi. Rusya’nın küresel gıda fiyatlarının yükselmesini engellemek amacıyla yapılan Anlaşmaya dönmesine yönelik kesin bir sonuç vermeyen görüşmeden sonra yapılan açıklamalar ve yurtdışı basının manşetleri özetle aşağıdaki gibidir.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna'nın yaklaşımlarını yumuşatması gerektiğini, Ukrayna'dan çıkan tahılın çoğunluğunun Avrupa ülkelerine gönderilmesine Rusya’nın olumlu bakmadığını belirtti.

Rusya Devlet Başkanı Putin, batı ülkeleri’nin Rus tarım ürünlerinin ihracatına yönelik talepleri karşılamadıkça, Moskova’nın Tahıl Koridoru Anlaşmasına dönmeyeceğini, fakat, Rusya ve Türkiye’nin altı Afrika Ülkesine ücretsiz tahıl sağlayacak bir anlaşmaya doğru yaklaştıklarını açıkladı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmyrtro Kuleba, Kiyev’in tavrını değiştirmeyeceğini ancak Türkiye’nin Soçi Zirvesine dair açıklamalarını dikkate alacağını belirtirken Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kısa zamanda temasa geçmesini beklediklerini açıkladı.

Chatham House Enstitüsü’nde Gıda Güvenliği Uzmanı Tim Benton, Putin’in gıdayı ekonomik bir silah olarak kullanarak elde ettiği gücün farkında olduğunu ve bu nedenle karşı taraftan mümkün olduğunca çok taviz alabilmek için mücadele edeceğini belirtmiş.

 

Reuters haber ajansı, Rusya’dan yapılan açıklamalara göre Türkiye’nin, Katar finansal desteğiyle Rusya’nın Afrika’ya 1 milyon ton tahılı idare edeceğini aktarmış.

The New York Times, Tahıl Anlaşmasına dair yapıcı bir sonuç alınamamış olunmasına ve Türkiye’nin NATO müttefiklerinin Rusya’nın küresel enerji piyasasına erişimini engellemeye yönelik çabalarına rağmen, ikili görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’yla ikili ticari ilişkilerini ilerletmeye yönelik bir yaklaşımda bulunmasının, Türkiye’nin batılı müttefiklerini şüphelendirdiğini aktarmış.

Financial Times, Putin’in, batı, Rusya’nın taleplerini karşılayana kadar Moskova’nın Tahıl Anlaşması’na katılmayacağı konusunda ısrar etse de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Tahıl Anlaşması’nın yakında yeniden canlanacağından emin olduğunu söylediğini yazmış.

Times of India, Soçi Zirvesi öncesinde Türkiye ve Rusya Dışişleri Bakanları arasında gerçekleşen bir görüşmede Rusya’nın, Tahıl Anlaşması’na geri dönmek için Batı’nın atmasını beklediği adımlara dair bir liste sunduğunu yazmış.

 

South China Morning Post, Soçi Zirvesi’nin, Ukrayna’nın Kremlin’in işgal güçlerine karşı son karşı saldırısının ardından gerçekleştiğini aktarmış.

Politico, Moskova’nın Soçi Zirvesinden bir gün önce Kiev'in tahıl ihracatı için kullandığı Odesa bölgesindeki bir limana saldırdığını yazmış.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.