SON DAKİKA
Hava Durumu

Teşvik paketlerine ilişkin beklentiler

Yazının Giriş Tarihi: 12.10.2020 18:09
Yazının Güncellenme Tarihi: 12.10.2020 18:09

Geçtiğimiz haftalarda ABD Hazine Bakanı Mnuchin ve ABD temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi arasında başlayan ve devam eden ekonomik teşvik paketi görüşmeleri piyasaların yakın takibinde yer almaktaydı. Hafta sonu ABD Başkanı Trump, bir an önce teşvik paketinin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ederken, geçen hafta başında teşvik paketine ilişkin iyimserlik güç kazandı. Ancak hafta ortasında Trump sürpriz bir şekilde koronavirüs salgınının ekonomik etkileriyle mücadele kapsamında hayata geçirilmesi planlanan teşvik paketine yönelik müzakereleri durdurma talimatı verdi. Bu gelişme sonrasında risk iştahında ve hisse piyasalarında zayıflama görüldü. Ancak devamında hava yolu şirketleri için ayrı bir destek paketine ilişkin görüşmelerin başlaması ve bu konuda olumlu mesajlar risk iştahını tekrar destekledi. ABD Hazine Bakanı Mnuchin'in hava yolu şirketlerine yönelik ayrı bir yasa için Temsilciler Meclisi Sözcüsü Pelosi ile görüştüğü belirtildi. Teşvik paketine ilişkin görüşmeleri durdurma mesajı veren ABD Başkanı Trump, Perşembe günkü açıklamalarında teşvik paketi için masaya tekrar dönülebileceğinin sinyalini verdi ve verimli görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade etti. Beyaz Saray da Pelosi'nin koronaviüs krizinden hasar gören ekonomiye yönelik teşvik paketinin bireysel önlemler kısmını geri çekme fikrinin ardından rota değiştirerek tekrar geniş kapsamlı bir teşvik paketinin sinyalini verdi. Teşvik paketine ilişkin ABD Başkanı Trump’tan gelen kafa karıştırıcı açıklamalar piyasalarda volatiliteyi artıran bir gelişme oldu. En nihayetinde ABD’de görüşmeleri süren / başlayacak olan teşvik paketlerine yönelik gelişme ve haber akışları risk iştahı ve piyasalar üzerinde etkili olmaya devam edilecektir. Teşvik paketinin onaylanması ekonomik toparlanmayı ve risk iştahı destekleyebilecek bir gelişme olacakken, aksi bir durum risk başlıklarındaki gelişmelere bağlı olarak riskli varlıklarda düzeltme hareketlerini gündeme getirebilir.

Merkez bankası başkanları destek söylemlerini sürdürüyor

Geçen hafta başında konuşma yapan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde, koronavirüsü kontrol altına almaya yönelik tedbirlerin bölgenin ekonomik toparlanması için risk oluşturduğu uyarısında bulunarak, hükümetlere mali desteği yakın zamanda sonlandırmama çağrısında bulundu. Yine salı günü konuşma gerçekleştiren Amerikan Merkez Bankası (Fed) Başkanı Powell, ekonomik toparlanma konusundaki belirsizlikleri tekrar dile getirirken, ekonomik toparlanma için devletin ilave desteğine ihtiyaç duyulduğunu söylemini yineledi. Powell, "Toparlanma, eğer para politikası ve maliye politikası, sorun açık bir şekilde geride kalana dek ekonomiye eşgüdüm halinde destek verirse, daha da güçlenecek ve daha da hızlanacak" dedi. Çarşamba günü yayınlanan FOMC tutanakları da salgının ekonomik etkilerine karşı ilave mali desteğin sağlanmaması halinde toparlanma hızının tehlikeye girebileceğini ortaya koydu. Son dönemde salgın kaynaklı yeniden artan endişe ve belirsizlikler ekonomilerdeki toparlanmanın gücü ve devamlılığı üzerinde belirsizlikleri artırıyor. Buna bağlı olarak piyasaların da merkez bankaları ve hükümetlerden yeni destek programı açıklamaları yönündeki beklentiler artış kaydediyor.

Yeni haftanın gündemi

Geçen hafta pazartesi günü yurt içinde enflasyon rakamları ve küresel çapta hizmet PMI rakamları takip edildi. Haftanın kalanında ise ekonomik veri akışları genel olarak sakin seyretti. Yurt içinde açıklanan eylül ayı TÜFE rakamı %1,30 olan piyasa beklentilerinin altında %0,97 olarak açıklandı ve yıllık TÜFE %11,75 oldu. ÜFE ise yıllık bazda %14,30’a yükseldi. ÜFE’deki yükseliş ve ÜFE’nin TÜFE’ye geçişkenliği ile kurlardaki yükseliş isteğinin devam etmesi enflasyon tarafında yukarı yönlü risklerin varlığını sürdürmesine neden oluyor. Yeni haftada ise yurt içinde 12 Ekim Pazartesi günü cari denge ve işsizlik rakamları, 13 Ekim Salı günü sanayi üretimi 16 Ekim Cuma günü ise TCMB beklenti anketi açıklanacak. Küresel çaptaki ekonomik veri akışlarında ise Euro Bölgesi’nde Zew ekonomik güven endeksi, sanayi üretimi ve TÜFE rakamları; ABD tarafında TÜFE, ÜFE, Fed bej kitap, ithalat / ihracat fiyat endeksleri ile sanayi üretim rakamları açıklanacak. ABD’deki enflasyon rakamları ile küresel ekonomilerde açıklanacak sanayi üretim rakamları piyasaların takibinde yer alacak. Ayrıca ABD kaynaklı haber akışları piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacaktır. Doların küresel çapta görece sakin seyrettiği ve gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında dalgalı seyrettiği haftada Türk Lirası özelindeki değer kayıpları yurt içi piyasaları da belirli ölçüde baskıladı. Haftanın son işlem gününde TCMB, swap işlemlerinde kullanılan TL faizini %10,25’ten %11,75’e yükseltti. Karar sonrası ilk fiyatlamalarda kur cephesinde bir miktar geri çekilme gözlendi. Kur kaynaklı gelişmeler ve TCMB’nin olası hamleleri hem piyasaların genel seyri hem de Türkiye Ekonomisi üzerinde etkili olacağından yakından takip edilecektir.

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.