SON DAKİKA
Hava Durumu

Şubat sonu yaklaşırken jeopolitik riskler ön planda

Yazının Giriş Tarihi: 24.02.2020 12:55
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.02.2020 12:55

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen haftalarda yaptığı açıklamalarda rejime bağlı birliklerin şubat ayı içerisinde gözlem noktalarının gerisine çekilmemesi halinde Türkiye'nin bu işi bizzat kendisinin yapmak zorunda kalacağını söylemişti. Geçen hafta rejim kuvvetlerinin bölgedeki operasyonlarının hızlanması üzerine Türkiye destekli bölgedeki unsurların harekete geçtiği haberleri piyasalarda dalgalanmaya neden oldu. Özellikle bölgede rejim güçlerince ya da onların yönlendirmesiyle gerçekleşen hava saldırısı sonrası şehit verilmiş olması, Türkiye tarafından yönetilen operasyonun sertleşme ihtimalini gündeme getirdi. NATO tarafından Türkiye’ye destek için yayınlanan mesajlar ve bölgede yaşanan çatışmaların şiddetlenmesi Türkiye ile Rusya’nın bölgede karşı karşıya gelme riskinin arttığı şeklinde değerlendirildi. Haftanın son günü gelen açıklamaların daha itidalli olması bir miktar toparlanma getirse de yurtdışı piyasalardaki görünümün bozulması toparlanma isteğini sınırladı. Geldiğimiz noktada piyasalar ABD ile yakınlaşmanın Rusya ile ne kadar bir uzaklaşma getireceğine ve bu uzaklaşmanın başta İdlib ve devamında Libya olmak üzere çeşitli bölgelerde Rusya karşı karşıya gelmenin sonuçlarına odaklanılmış durumda. Bu süreçte geçtiğimiz yılın manşet konusu olan S400’lerin akıbeti de ayrı bir başlık olarak karşımızda bulunuyor. Ekim ayından şubat başına kadar ABD ile ilişkilerdeki iyileşmeyi fiyatlayan TL varlıklar için Rusya ile ilişkilerin bozulması senaryosu yeni yeni fiyatlamalara girmeye başladı. İdlib konusunda tüm tarafları memnun edecek bir yol üzerinde anlaşılamazsa uzunca bir süre bu baskı TL varlıklardaki volatiliteyi artırabilir. Bu nedenle başta da ifade ettiğimiz gibi verilen takvim uyarınca bu hafta oldukça kritik olacak.

 

TCMB ve Fitch değerlendirmesi takip edildi

 

TCMB, yılın ikinci Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizini beklentilerle uyumlu olarak 50bp düşürerek %11,25’ten %10,75’e indirdi. Böylelikle, 1Y19 sonunda %24 seviyesinde olan politika faizi temmuz (-425bp), eylül (-325bp), ekim (-250bp), aralık (-200bp), ocak (-75bp) ve şubatta (-50bp) olmak üzere son 6 toplantıda yapılan toplam 13,25 puanlık indirimle %11,25’e geriledi. Toplantı sonrası açıklanan metinde, enflasyon ve sermaye hareketlerine dair olumlu ifadeler azalırken, küresel ve yurtiçi büyümeye yönelik vurgu öne çıktı. Her ne kadar %8,2 seviyesindeki TCMB yıl sonu tahminini baz alarak beklenen enflasyon üzerinden hâlen önemli bir pozitif reel getiri bulunsa da enflasyon görünümünde kısa vadede gözlenen yükseliş, kısa vadeli enflasyon beklentilerindeki iyileşmenin durması, jeopolitik risklerde ve kur oynaklığındaki artış, gerçekleşen enflasyon üzerinden reel faizin emsal ülkelerin altında kalmayı sürdürmesi gibi gerekçeler TL üzerinde baskı oluşturuyor. Özellikle virüs kaynaklı global riskler ya da Türkiye özelinde jeopolitik riskler artış kaydedecek olursa bu baskı ilerleyen günlerde etkisini daha fazla gösterebilir.

 

Cuma günü piyasa kapanışından sonra Fitch’in kredi değerlendirmesi takip edildi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye'nin kredi notunu "BB-" ve görünümünü "durağan" olarak teyit etti. Fitch’den yapılan açıklamada, ekonomik büyümenin güçlü bir şekilde toparlandığı, enflasyonun geçen yılın başında gördüğü yüzde 20 seviyelerinden düştüğü, cari açığın gelişme gösterdiği ve dış risklerin hala yüksek seviyelerde olmasına rağmen azaldığı ifade edildi.

 

Covid 19 hafife mi alınıyor?

 

Koronavirüs salgınının artış hızında yavaşlama görülse de farklı coğrafyalarda görülme sıklığının artıyor olması yeni endişe kaynağı oldu. Şu anki en büyük risklerden birinin de sağlık sistemi yeterince güçlü olmayan ve başladığında yayılma hızının çok daha yüksek olabileceği bölgelerde bu virüsün görülmesi. Türkiye açısından bakıldığında ise sınır komşusu İran’da virüs kaynaklı ölüm sayısının 12’ye yükselmesi ve bölge ülkelerinden Lübnan’da da bir ölüm gerçekleşmesi virüs tehdidinin kapıya dayandığını gösteriyor. Bu nedenle virüs haberleri ilerleyen günlerde Türkiye gündeminde daha fazla yer bulabilir. Irak ve Suriye gibi siyasi istikrarsızlığın devam ettiği iki bölgede olası bir virüs salgını da böyle bir dönemde ayrı bir tehdit oluşturabilir. Bu nedenle Türkiye için şuanda gündemde daha öncelikli yer bulan jeopolitik risklerle birlikte bu başlığın da hafife alınmaması gerektiğini düşünüyoruz. Şuan kadar piyasalarımızda bu riskin içeride neredeyse hiç fiyatlanmamış olması, bu taraftan gelebilecek olumsuz haberlere reaksiyonun sert olmasına neden olabilir.  Çin dışında yayılma hızının artış kaydetmesi ve koronavirüsün küresel ekonomik büyüme üzerindeki risklerin kalıcı olabileceğine dair endişelerin artması risk iştahını baskılamaya devam ederken, yeni haftaya riskli varlıklar satış baskısıyla başladı. Virüs salgını ve küresel ekonomi üzerindeki etkileri yakından izlenmeye ve hem fiyatlamalar hem de volatilite üzerinde belirleyici olmaya devam edecektir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.