SON DAKİKA
Hava Durumu

Ekonomi yönetiminin mesajları hala kritik

Yazının Giriş Tarihi: 29.03.2021 13:49
Yazının Güncellenme Tarihi: 29.03.2021 13:49

TCMB Başkan değişiminin ardından verilen mesajlar erken bir Para Politikası Kurulu toplantısı olmayacağı yönünde oldu. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’un banka yöneticileri ile gerçekleştirdiği toplantıların ardından basına yansıdığı kadarıyla önceliğin enflasyonla mücadele olduğu, politika değişikliği olmayacağı mesajları verildi. Hafta içinde bir açıklama da Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan geldi. Elvan açıklamasında "serbest piyasa mekanizmasından herhangi bir taviz kesinlikle söz konusu olmayacak, liberal kambiyo rejiminin uygulanmasına kararlılıkla devam edilecektir" ifadelerini kullandı. Ayrıca Elvan, uygulamakta olunan “enflasyonda düşüşü önceliklendiren” makro politika çerçevesinin, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürüleceğini belirtti. Bu açıklamalar tansiyonda bir miktar düşüş sağlasa da değişimin gerekçesinin net bir şekilde algılanamaması ve kabinede yapılması beklenen değişiklikler piyasadaki toparlanmayı sınırladı. TCMB tarafında 15 Nisan’da gerçekleşecek Para Politikası Kurulu toplantısı yılın en önemli toplantılarından biri haline geldi. Bu toplantıda faiz kararından ziyade metinde yapılacak değişiklikler takip edilecek olup, önceki politikaların ne yönde değişeceğine dair mesajlar burada aranacaktır. Bu toplantı öncesinde sonraki hafta açıklanacak olan enflasyona dair beklentiler ve açıklanacak rakam yeni bir volatilite unsuru olabilir. Son aylarda beklentileri aşan enflasyon rakamlarında mart ayında kur etkisi de kısmen devreye girmiş olacak. TCMB Başkanı Kavcıoğlu hafta sonu verdiği bir röportajda nisan veya sonrasındaki aylarda PPK kararıyla ilgili hemen faiz indirilecek şeklinde önyargılı bir yaklaşımı doğru bulmadığını, Merkez Bankası'nın yüzde 5 enflasyon hedefine de sıkı sıkıya bağlı olduğunu vurguladı. Yeni dönemde de kararları kurumsal bir para politikası anlayışıyla enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacak şekilde almaya devam edeceklerini ifade eden Kavcıoğlu, “Bu çerçevede şu ana kadar atılmış olan politika adımlarının etkilerini de gözlemleyeceğiz” dedi. Bu açıklama önümüzdeki birkaç aylık dönem için faiz indirimi olmayacağı şeklinde okunabilir.

Salgında üçüncü dalga endişesi artıyor

Avrupa, Afrika ve Güney Amerika’da artan vakalar ile birlikte zaman zaman Asya tarafından da salgılana yönelik gelen olumsuz haberler piyasalarda düzeltmelere neden oluyor. Türkiye tarafında da vaka ve ölüm sayıları son zamanların en yüksek seviyelerine çıkarken, bu rakamlar yeni tedbirler alınabileceği spekülasyonlarını destekliyor. Diğer taraftan aşılamanın mayıs haziran gibi tamamlanacağının tahmin edildiğinin açıklanması içerideki tansiyonu sınırlıyor. Vaka sayılarındaki artışın yeni bir kapanma getirmesi öncekiler kadar olmasa da piyasalarda olumsuz bir tablo oluşturabilir. Bu süreçte emtia fiyatlarının seyri de küresel endişeleri yansıtması açısından yakından takip edilmeli. Bugün gerçekleşmesi beklenen kabine toplantısının ardından verilecek mesajlar önemli olabilir.

Fed mevcut duruşunu korumakta kararlı

Fed Başkanı J. Powell hafta boyunca açıklamaları ile ön plandaydı. Powell, enflasyonda bu yıl artış beklediklerini ancak bunun büyük ya da kalıcı olmayacağını ifade etti. Senato Bankacılık Komitesi'nde yaptığı sunumda ise uzun vadeli tahvil faizlerinde son dönemde yaşanan artıştan endişe duymadığını belirterek, bu durumun iyileşen ekonomik görünümü yansıttığını ifade etti. Fed Başkanı J.Powell, ulusal radyoya verdiği bir röportajda ise %2 enflasyon hedefine güçlü bir şekilde bağlı olduklarını belirtti. Ayrıca Fed'in tahminlerindeki güncellemelerin aşı gelişmelerini ve mali yardımı yansıttığını vurguladı. Powell, ekonomi toparlandıkça ve bankanın hedeflerine doğru önemli ölçüde ilerleme kaydedildikçe tahvil alımlarını azaltacaklarını belirtti. Bunun uzun vadede faiz oranlarını yükseltmelerini de sağlayacağına işaret eden Powell, politika değişikliğine ilişkin sürecin mümkün olduğunca kademeli ve şeffaflıkla gerçekleşeceğinin altını çizdi. Buradan verilen mesajlar piyasaların enflasyon endişesinin aksine daha soğukkanlı olmaya devam ediyor. Gelecek aylarda enflasyonda beklentilerden yüksek gelecek rakamlar Fed’in beklentileri yönetmesini daha zor hale getirebilir. Bu nedenle ABD tarafında da bizde olduğu gibi enflasyon rakamları çok daha önemli hale geldi. Fed’in yanında maliye politikaları da oldukça gevşek olmaya devam ediyor. ABD Maliye Bakanı J. Yellen, ABD ekonomisinin salgın nedeniyle kriz durumunda olduğunu söyledi, ancak yeni kamu yatırımları yapılabilmesi için vergi artışı planları yapılmasını savundu. Geçtiğimiz günlerde 1,9 trilyon dolarlık destek paketini imzalayan ABD Başkanı Joe Biden'ın koronavirüs salgınının olumsuz etkilerine karşı yeni bir ekonomik destek paketi hazırlığında olduğu belirtildi. Yeni paketin 3 trilyon dolar büyüklüğünde olduğu ifade edildi. Bu paketin netleşmesi riskli varlıklarda yeni bir yükseliş dalgasına neden olabilir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.