SON DAKİKA
Hava Durumu

Yangın çıkmadan, yangın söndürülür mü?

Yazının Giriş Tarihi: 21.09.2021 10:46
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.09.2021 10:46

21 yıl, dile kolay.

Emekle işlenmiş, ekonomi gazeteciliğine, ekonominin gelişimine hizmet amacıyla ekonominin nabzının tutulduğu 21 yıl…

Okuma oranlarının düştüğü, bilgi kirliliğinin en üst seviyede olduğu, zaman zaman manipülasyona kadar giden kötü niyetli paylaşımların yapıldığı bu günlerde daha da değerlenen bir gazete EKOMETRE. Bildiklerimizi aktarabildiğimiz, bilgiye dayalı haberciliği ile gelişimimize destek olan değerli gazete;

iyi ki varsın, iyi ki yazılarımıza ev sahipliği yapıyorsun daha nice 21 yıllara...

 

Ülkemiz, dünyadaki diğer ülkelerden çok da farklı olmaksızın, çok derin çalkantıların yaşandığı bir dönemden geçiyor. Başımızdaki COVID-19 belası yetmezmiş gibi yaşadığımız talihsiz yangınlar, doğa olayları her alanda olduğu gibi bizleri derinden etkiliyor. Peki, sizce bu tarz “doğa” olaylarını engellemek mümkün mü? Sizin şirketinizi de bekleyen doğa olayları var mı? 

Danışmanlık faaliyetlerinde hatta meslektaşlarımızla bir araya geldiğimiz etkinliklerde “risk yönetimi” ya da “ iç kontrol sistemi” dediğimizde nedense aklımıza ilk muhasebe geliyor. Belki de kültürümüzün bir parçası olarak anlık para kaybetmiyorsak risk yoktur inancının hâkimiyetinin sebebi bu.

Risk yönetimi, riskleri tanıma risklere cevap verme ve takip etme diye özetlenen ancak aslına bakarsanız bütünsel bir bakış açısının kâğıda dökülmüş versiyonudur. Bilimi temel alır ancak deneyimleri de dışlamaz. Ne demektir derseniz; çeşitli testlerle riskler sınıflandırılır önceliklendirilir; ancak testte çıkmamışsa dahi yılların tecrübeli elemanı „burada risk var“ der ise o risk, riskler listesinden dışlanmaz. Fakat çok önemli bir ayrıntı paylaşayım; yılların deneyimli elemanı „biz o işi yıllardır böyle yapıyoruz risk yok“ derse dahi o risk listede yerini alır. Özetle risk yönetimi biraz muhafazakâr bakış açısını benimser.

Günlerce ülkenin salgın hastalık risk / aksiyon planı tartışıldı. Devlet yönetiminde risk yönetimi tamamen farklı bir yazının konusu olsun ama şirketinizde hiç aklınıza dahi gelmeyen riskleri değerlendirdiniz mi? Birçok kişi için dünyayı kavuracak bir pandemi neredeyse “filmlerde” olabilecek bir konu iken bir anda gerçeğimiz oldu. Peki, sizin olası “pandeminizi” hangi sisteminiz belirleyecek?

Önce biraz hep birlikte düşünelim. Sizin hiç öngöremediğiniz ancak başınıza geldiğinde yılların emeğini silecek riskleriniz neler olabilir?

Yıllardır emekle bağ kurduğunuz müşterileriniz bir gecede sizi bırakabilir mi? Ne olursa bırakır? Banka hesaplarınız hangi şartlar altında bir gecede sıfırlanır? Bir çalışanınız tüm hammaddenizi çalıp rakip firmanıza satabilir mi? Şirketiniz yetkilileri aynı anda vefat edebilir mi? Rakipleriniz sizi piyasadan silecek bir hamle yapabilir mi? Sigortalarınız tam mı? Fabrikanızın üstüne yıldırım düşebilir mi? Deponuz deprem bölgesinde mi?

Yukarıdaki sorulara baktığınızda biraz abartı gelmiş olabilir. Hatta bir sohbette sitemle bir büyüğümüz şöyle demişti, “e tamam risk yönetimi önemli de ben de ölebilirim!” Siz ölebilirsiniz ama şirketiniz o yüzden tüzel kişi. Tam da bu noktada harika bir tanım; risk yönetimi ( bir parça da kurumsal yönetim) sizin ölmeniz durumunda bile şirketinizin nasıl ayakta kalacağının planının yapılmasıdır.

Risk yönetim ekibiniz ya da risk danışmanınız şeytanın avukatıdır. Hatta genelde en sevilmeyen iş arkadaşlarının denetim ve risk kontrol yönetimi ekiplerinin çalışanları olduğu söylenir. Günlük çalışma kültürüne baktığımızda da hak verilebilir bir durumdur. Bu ekip size sürekli neyi neden nasıl yapmamanız gerektiğini anlatır. Yıllardır konforlu yaptığınız sistemi bozarlar, “ pire için yorgan yakarlar”. Ancak unutmamak gerekir ki o yakılan yorgan sayesinde belki de şirketinizin ömrü uzar, kazancı artar. Hatta sizi hapse girmekten dahi kurtarır.

Risk yönetiminin önemi bize şu anda neredeyse her kanaldan öğretiliyor. Doğanın uyarıları, ekonomideki çalkantılar, sağlık sistemi, hizmet sektörü nereye baksak bundan 5 yıl önce aklımıza gelemeyecek (ya da birilerinin aklına gelmiş ve önlemini almış) risklerle dolu.

Gelelim ilk sorumuza; yangın çıkmadan yangın söndürülmez. Çok sevdiğim bir kelime oyunudur. Yangın çıkmaması için gerekli önemleri önermek, yangın kaçınılmazsa kontrollü bir şekilde yangını çıkarmak risk yönetimin işidir; o önlemleri dikkate alıp yangını hiç çıkarmamayı sağlamak da tüm şirketin sorumluluğudur.

Bugün şirketinizde yangın çıkmadan önlem almak için ilk adımı atın ve bir kahve molanızda lütfen düşünün; sizin şirketinizin pandemisi ne olabilir? Sadece filmlerde olacak risklerinizi bir düşünün ve risk yönetiminizin / iç kontrol sistemlerinizin gücünü sorgulayın. İnanın bana bu kısa molada yeni bağlayacağınız müşterinizin size kazandıracağı paranın kat be katını kazanabilirsiniz ya da kaybetmekten kurtulabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.