SON DAKİKA
Hava Durumu

Şirketiniz risklere karşı güvende mi?

Yazının Giriş Tarihi: 13.03.2021 12:40
Yazının Güncellenme Tarihi: 13.03.2021 12:40

Hepimiz şirketimizi en güvendiklerimize teslim eder, en doğru şekilde yönettiğimize inanırız. COVID-19 günlerinde çoğu şirket operasyonlarını çevrimiçi yönetmeye gayret ederken, şirket liderlerinin aklındaki soru; sistemlerimi iyi kurdum mu, kurulu olan sistemler çalışıyor mu, sistemlerim olası risklere karşı güvende mi?

Sistem kurmak ve kurulan sistemleri sürekli iyileştirme bakış açısıyla takip etmek belki başka bir yazının konusu olabilir. Ancak bu yazımda sistemlerinizi risklere karşı korurken uygulayabileceğiniz IIA (The Institute of Internal Auditors) tarafından da önerilen risk yönetim sistemi “Üçlü Savunma Hattı”  (Three Lines of Defense) modelinden bahsedeceğim.

Üçlü savunma hattı modeli, isminden de anlaşılacağı üzere şirketinizde üç savunma hattı kurarak olası risklere karşı optimum koruma sağlanmasını hedefler. Modelin iyi çalışabilmesi için üç hattın birbirinden bağımsız ve ayrı ayrı güçlü bir yapıya sahip olması çok önemlidir.

Savunma hatlarının ilki - Birinci savunma hattı (first line of defense) - risklerle çetin savaşların yaşandığı, şirketlerin risklerle karşılaştığı ilk hattır. Teknik olarak, operasyon yürüten tüm ekipler ve liderleri bu hatta yer alırlar. Bu hat hem operasyondan hem de operasyonun sahip olduğu risklerden sorumludur. Bu hattaki ekipler hem operasyonlarını yönetirken, örneğin muhasebe, satış ve pazarlama, hem de belirlenen risklere cevap olarak oluşturulmuş kontrol faaliyetlerini icra ederler. Kontrol faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan bulguların bir daha yaşanmaması için alınacak önlemlerden gene bu hattın üyeleri sorumludur.

İkinci savunma hattı ise (second lines of defense) güvence fonksiyonlarından oluşur. Güvence fonksiyonlarına örnek olarak uyum yönetimi, risk yönetimi, iç kontrol sistemi yönetimi verilebilir. İkinci hattın temel amacı birinci hattı risk yönetimi konusunda desteklemek, birinci hattın ön göremediği riskleri ön görerek sistemin daha da güçlenmesini sağlamak, risk yönetimi farkındalığını kazandıracak kültürel çalışmaları yönetmek ve risk yönetim sistemini yazılı hale getirmektir.

Üçüncü savunma hattı (third lines of defense) kısa ve net; iç denetim fonksiyonudur. İç denetim fonksiyonu bağımsız güvence sağlayan bir yapıdır. Belki de anlatılması en kolay olan hattır. Çünkü “iç denetim” ya da “iç denetçi” kavramı birçok kurum ve kuruluş için geçmişi yıllara dayanan çalışma alışkanlığını temsil eder.

 Risk yönetiminizin başarısı,  ne kadar yetkin denetçi ekibiniz olursa olsun, diğer iki hattınızın da etkin ve verimli çalışmasına bağlıdır. Geçmiş tecrübelerimizden de yola çıkarak diyebiliriz ki eğer herhangi bir risk üçüncü hatta – denetçiniz tarafından -  fark ediliyorsa ve birinci ve ikinci hat tarafından daha önce hiç fark edilmediyse daha kötüsü o hatlar hali hazırda şirketinizde kurulmadıysa riskin yıkıcılığı çok yüksek olacaktır. Çünkü çok büyük ihtimalle risk etkisini göstermiş, denetçi yaşanmış etkiden riskin varlığını keşfetmiştir.  

Günümüzde yılların iş yapış alışkanlığı ile üçüncü hattın varlığı hiç sorgulanmaz ancak unutmamak gerekir ki ilk iki hattı iyi çalışmayan bir organizasyonda üçüncü hattın yani denetimin de yapabilecekleri kısıtlıdır. Son bir yılda hayatın ne kadar hızla ne kadar keskin değiştiğini gördük; risklerle mücadelemizin ilerleyen günlerde hep gündemimizde olacağını anladık. Bu mücadelede bütüncül bir bakış açısı ile iyi kurgulanmış bir takım oyunu prensibini çalışma kültürüne yansıtmış bir risk yönetim sistemi size açık ara bir avantaj sağlayacaktır. Risk yönetimini sisteminizi kurgularken bu üç hattı aklınızda tutmanızı tavsiye ederim. Atasözümüzün dediği gibi; çekirge bir sıçrar iki sıçrar üçüncü de yakalanır.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.