SON DAKİKA
Hava Durumu

Yolsuz Başkan..

Yazının Giriş Tarihi: 24.09.2020 18:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.09.2020 18:07

Bursa ve Türkiye sanayisi, istihdamı ve ihracatının önemli bir üretim üssü HOSAB Hasanağa Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Ömer Faruk Korun ve Bölge Müdürü Bahattin Canıgüleçile son düzenlemelerle mükemmel bir konferans salonu ve fonksiyonel bir işlev kazanan HOSAB İdare Binası’nda uzun bir sohbet gerçekleştirdik.. Kısa bir süre önce HOSAB'a katılan Akçalar OSB ile daha da büyüyen Bölge sanayicisinin yanısıra çevredeki binlerce konuta da hizmet verecek, 3,5 milyon liraya malolan ve Bursa Büyükşehir’e protokolle devredilen itfaiye binası gibi bir çok yatırımı yerinde inceledik.

İstedim ki, EKOMETRE Eylül sayısının alt manşetini HOSAB yöneticileri ile belirleyelim. Bu ülke veya bölge ekonomisindeki bir başarı olabilir, bir problem olabilir, ihracata yönelik bir dar boğaz ya da bir yasadaki güncelleme gereği olabilir..

HOSAB Başkanı Korun, “hiç tartışmasız bizim manşet önerimiz belli” dedi ve tek kelime ile özetledi: “Yolsuzuz!”

Aslında  Hasanağa’yı İzmir yoluna bağlayacak yolun dar, bakımsız ve derece dönemeçli eski bir köy yolu olmasından kaynaklanan bu sorunu, EKOMETRE’nin 20 yıllık yayın hayatında pek çok kez gündeme getirdiğimizi hatırladım ve sordum..

Planlara alınmıştı, hatta İzmir otobanına bağlanma alternatifi de masada idi, hiç gelişme yok mu?

Korun, uzun uzun Bölge Müdürü Canıgüleç ile birlikte süreci anlattı..“Bursalı siyasilerin referansı ile gittikleriKarayolları Genel Müdürü’nden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlarına, son olarak Başkan Alinur Aktaş’la yaptıkları görüşmelerin sonucunda geldikleri noktanın aynı olduğunun altını çizdi”Nedir o nokta?

Korun ve Canıgüleç birlikte cevapladı“Kamulaştırma gerekiyor, bütçe sıkıntısı var!”

 

Ülke ekonomisi için üreten, 15 bin kişiye istihdam oluşturan, 500 milyon dolar ihracat yapan bir organize sanayi bölgesinin yolu için bugünkü bedelle 100 milyon lira kamulaştırma bedelinin 20 yıldır bulunamıyor olmasını kim izah edebilir? İçerisinde Karsan, Delphi, Posco gibi dünya otomotiv devlerinin yer aldığı bölgede her gün 2 bine yakın beyaz yakalının araçları, 13 bine yakın çalışanı taşıyan servisler, tedarikçi, hizmet veren araçlar ve TIRlarıngün aşırı kazaların olduğu, traktörler, koyun sürülerinin arasından toz toprak arasında geçmeye çalıştığı bir keşmekeşi üreten insanlara reva görmenin bedelini kim ödeyecek?

Hele hele o yoldan getirdikleri yabancı müşterilerin daha işletmeye gelmeden kafalarında oluşan soruları silmek için verdikleri çabayı ve eforu kalitelerini anlatmaya harcamaları gerekmez mi?

 

Başta Ak Parti Bursa İl Başkanı olmak üzere tüm Bursa milletvekillerini, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nu bu konunun çözümü için harekete geçmeye davet ediyorum..

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.