SON DAKİKA
Hava Durumu

Yerli otomobil fabrikası nereye yapılacak?

Yazının Giriş Tarihi: 10.12.2017 19:07
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.12.2017 19:07

İşte bu sorunun cevabını #EKOMETRE de manşete taşımıştık. Taliplisi çok, bir kısmını haberde vermiştik. Erzurum'dan İzmir'e, Kütahya'dan Eskişehir'e kadar pek çok kent otomobil fabrikasının kendi topraklarına kurulmasını istiyor. Gün geçmiyor ki, yerli otomobil fabrikasını kentine isteyen bir açıklama haber merkezimize düşmesin..

Aslında karanlığa kurşun atmak bu.. Konunun muhatapları artık belli. Yatırımlarını nereye yapacaklarına şüphesiz kendileri karar verecekler. Belki de kendi mevcut tesislerinde yapacaklar?

Bu açıklamaları yapan oda başkanlarının bir kısmı sanayici, işadamı. Sorarım; medyadan okuyup yatırım kararı verdikleri oldu mu? Hatır için bir yatırım yapmışlar mı?

Gerçek talipli, fizibilite raporlarını koltuğunun altına alır, 5 babayiğitin kapısını çalar..

Gerisi, "biz istedik ama.." masalını anlatmaktan başka bir işe yaramaz.

Artık top Boston Consulting’de

Türkiye’de öncelikle devletin, sonra da Türkiye’nin ilk 100 ündeki şirketlerin danışmanlık aldığı iki büyük danışmanlık firması var; McKinsey&Company ve Boston Consulting. Duymamış olmanız muhtemel; çalıştığı kurum ve şirketlerin dışında çok tanınmayı istemezler. McKinsey 1926 yılında ABD de kurulan dünyanın ilk ve en büyük danışmanlık şirketidir. Boston Company de Amerika orjinli. Her ikisinin de dünyanın pek çok ülkesinde ofisleri var.

Bu iki şirketi bir de bulundukları ülkelerin en iyi üniversitelerini ilk sıralarda bitiren akıllı gençler iyi tanır, çünkü ilk çalışmak istedikleri yer onlardır..

Bunları neden anlatıyorum, geçtiğimiz günlerde Başbakan Yıldırım’ın katıldığı TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısı sonrası YİK Başkanı Tuncay Özilhan “babayiğitler olarak yerli otomotiv projesinde Boston Consulting ile çalışacaklarını” söyledi.

Demem o ki oturduğu yerden basın bülteni yapmak yerine, çalın bakalım Boston Consulting’in kapısını, yapın bakalım sunumunuzu bakalım ne diyecekler? İşte bize onu servis edin, biz de yayınlayalım..

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.