SON DAKİKA
Hava Durumu

Paris Première Vision’da Bursa vizyonu

Yazının Giriş Tarihi: 21.02.2018 13:28
Yazının Güncellenme Tarihi: 06.04.2018 14:52

Türk tekstili, yılda iki kez (şubat ve eylül) düzenlenen Paris Première Vision da bir kez daha görücüye çıktı. İtalyan, Fransız, İspanyol ve özellikle uzak doğulu rakiplerinin arasında oldukça güçlü konumdalar..

Türk tekstili derken özellikle bayan giyimine yönelik fantazi kumaş ihracatını tamamen Bursa üstlenmiş durumda.

15-20 yıl önce bu fuara ziyaretçi olarak kabul edilmeyen Türk tekstilciler, önce ziyaretçi olmayı başardılar, sonra da katılımcı olmayı!

Katılımcı olarak yer bulmanız, bedelini ödemeniz de yetmiyor.. Kreasyonunuzun, renklerinizin, üretim gücünüzün fuar yetkilisi uzmanlar tarafından beğenilmesi, yılın trendlerine uygun bulunması gerekiyor.

Tüm bu süreçleri aşabilen firmaların fuar alanında müşterilerle buluşabilmesi mümkün oluyor. İşte bu yüzden Bursalı 33 firmanın standlarını gezerken bir başka gururlandım..

Fuar o bildiğiniz gösterişli standlar, onbinlerce dolarlık dekorasyonlar yerine tüm katılımcıların standart bölmeler ve dekorasyon içerisinde dikkatin ürünlere yoğunlaştığı bir ortam oluşturulmuş. Pek çoğunun giriş kapıları kapalı, hatta kilitli olanlar var. Randevu istiyorsunuz, sizi kabul ederlerse giriyorsunuz..

Tekstil ve konfeksiyon konusunda ne kadar destek, teşvik verilse az. Türkiye’nin emek yoğun bu sektörlerde varolması, teknoloji yoğun sektörlerde başa güreşinceye kadar şart gözüküyor..

Première Vision ile aynı günlerde yapılan Texworld ise ayrı bir fuar alanında gerçekleştiriliyor. Première Vision’da yer bulamayan katılımcılar bu fuara yönlendiriliyor. Burada da Uzak Doğulu katılımcıların yoğunluğu dikkatimi çekti. Hatta fuar yönetimi, bu yıl Uzak Doğu orjinli katılımcılarının gönlünü yapabilmek adına Çin ve Kore’nin bayramı nedeniyle fuarı Pazar günü başlatmış.

Fuarda Türk katılımcılar, devamlı müşterilerini davet ederek bir sezon buluşması gerçekleştirdiler.. Yeni ürünlerini müşterilerine sundular, her fuarda olduğu gibi birkaç tane de yeni müşteri edindiler. Konuştuğum tekstilciler “asıl hedeflerinin çalışmakta oldukları müşterileriyle sezon hazırlıklarını paylaşmak, sipariş ve görüşlerini almak” olduğunu, “yeni müşteri edinme hedeflerinin ikinci planda olduğunu” ifade ettiler.

Bursalı firmalardan SYK Tekstil’den Selçuk Yedikardeş’e fuara katılma sürecini sordum “15 yıl evvel bizi fuara almıyorlardı. Grand Hotel’de otel odasında stand açıyor, müşterilerimizi oraya davet ediyorduk., koleksiyon ve müşteri potansiyeline baktılar, 10 yıldır PV katılımcısıyız” Ya Uzak Doğulu rakipleriniz? “Bir vakitler bizim Avrupalı rakiplerimizi izlediğimiz gibi, şimdi Uzak Doğulular bizi izliyorlar..”

Derhan Tekstil’den Hasan Serbest ise TeksWorld katılımcısı.. Her yıl iki fuara da katılıyor “bu yıl fuarın verimli geçtiğini” söylüyor ve ekliyor “Bursa Tekstil Sektörünün en büyük handikapı Uzak Doğu, Çin ve Kore”

Özçimen Tekstil de Fuarda Bursa Tekstilini başarıyla temsil eden firmalardan. Duayen sanayici Şükrü Özçimen ve damadı Fatih Tuğral bu yıl fuardan beklentilerinin gerçekleştiğini ifade ettiler.

BTSO nun katkısı ve vizyonu

Bursalı işinsanlarına yurtdışı kapısını açmak konusunda BTSO yönetiminin katkısı büyük. 4 yıl önce görevi devralan Burkay yönetimi bugüne kadar 5 bin 500 ün üzerinde işinsanını yurtdışında sektörleriyle ilgili fuarlara götürmüş. Gidenlerin yüzde 60 ı ilk kez yurtdışına çıkmış. O güne kadar gitmediği fuarlara gidenler, sonraki yıllarda katılımcı olarak ürünlerini sergileme, yeni müşterilere ulaşma ve ihracatçı olma cesareti bulmuşlar.

Daha önceleri fuarlara katılımcı olarak gidenler bile, BTSO nun KOSGEB ile birlikte verdiği 4 bin TL. lik destekten istifade etmeye başlamışlar.. Parasal destek; BTSO nun organizasyonuyla yurtdışına çıkmanın yanında belki de daha önemsiz kalıyor. Bursa’dan havaalanına transfer ile başlayan bu serüven katılımın yoğun olduğu kimi fuarlarda Yenişehir’den özel uçak ile gerçekleştiriliyor..

Gidilen ülke havaalanında gene otele transfer ile başlayan süreç her gün fuar transferleri ve gidilen ülkenin kurumlarıyla ticaret imkanlarının görüşüldüğü toplantılarla sürüyor. Tercüman desteği, her zaman THY ile uçmak, fuar zamanı astronomik rakamlar isteyen otellerde konaklamak BTSO nun profesyonel desteği ve bireysel olarak maledemeyeceğiniz rakamlara gerçekleşiyor..

Ülke olarak, Bursa olarak büyümenin tek yolunun ihracat olduğunu unutmayalım. Daha önce İstanbul’daki bir fuara bile otobüsle toplu gezi düzenlemesinin yapılmadığı dönemleri de.. İbrahim Burkay’ın bence kent ekonomisine yaptığı en büyük katkı Küresel Fuar Acentesi Projesiyle kente kazandırdığı 1000 e yakın KOBİ yi ihracatçı yapma başarısıdır.     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.