SON DAKİKA
Hava Durumu

Müftü’nün vakti, gitti vatandaşın kurban nakti

Yazının Giriş Tarihi: 07.07.2021 17:10
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.07.2021 17:10

Kurban dini bir vecibedir. Bu vecibeyi yerine getirmenin yolları artık çoğaldı. Eskilerde her vatandaş kurbanını evinde, bahçesinde kendisi keserken şehir hayatı ve birlikte yaşamanın getirdiği kurallar şartları zorladı. Vakıflar, dernekler, STK lar, Kızılay, Diyanet organizasyonlar yapıyor. Bir de et üretim tesisleri, kombinalar vatandaşın küçükbaş taleplerini topluyor, büyükbaş kesmek isteyenlere hisse satıyor.

Milyonlarca kurban sahibinin görmediği bir yerde, hatta yurt dışında kesiliyor..

Ülkemizde bu konudaki otorite Diyanet İşleri Başkanlığı. Sitesinde kurban olabilme yaşından tutunuz, hisse ortaklığına kadar kurban ibadetine dair tüm detaylar yazılmış.

Peki bu işin islamî kurallara göre yapılıp yapılmadığını kim denetliyor?

Kim dediniz?

Koca bir hiç, değil mi..

 

Gelelim öykümüze; binlerce hayvanın kesildiği entegre et tesislerinden birinin sahibi Bursa Müftüsü İzani Turan’dan randevu talep eder.. Eder de günlerce randevu alamayınca kalkıp Bursa Müftülüğü’ne gider. Gider de Müftü bey ile gene görüşemez. “Müftü beyin meşgul olduğu, Müftü Yardımcısı ile görüşebileceği” söylenir.

Eh, karşısında birini bulmuşken derdini ona anlatır:

“Bir büyükbaş, yedi hisse diye satılıp, 10-15 hisseye bölünüyor.

2 yaşında olması dinen şart olan kurbanlık yerinde daha küçük hayvanlar kesiliyor.

Tüm bunlar para kazanma hırsıyla yapılıyor, vatandaşın ibadeti zedeleniyor.

Bizi lütfen denetleyin. Ücretleri tarafımızdan verilmek üzere iki görevli atayın, islamî usulle kesilmesinden, kesilen hayvanların yaşlarına, adil hisse paylaşımına kadar nezaret etsinler..”

Ne cevap alıyor dersiniz?

“Biz karışamayız..”

 

Babacığım rahmetli, Veteriner Hekim idi ve Türkiye’de neden özelleştirilip yok edildiğine akıl erdiremediğim Et ve Balık Kurumu Et Kombinalarında müdürlük yaptı, birkaç tanesinin de kuruluşunu gerçekleştirdi.

Hatırlarım, Gaziantep Kombinası’nda yahudi Hahamlar haftanın belli günü gelir, hayvanların dini vecibelere uygun kesildiğine şahadet eder ve ellerindeki özel damgalarla karkas gövdeleri damgalarlardı.

Vatandaşın kurban ibadetinin dinen belirtilen kurallar dairesinde yerine getirildiğine karar vermek ne noterin, ne zabıtanın, ne veteriner hekimin, ne de filan dairedeki memurların işi değildir.

Müftü efendinin işidir.

Müftü efendinin bu önemli ibadete, Bursa’da kurbanların çoğunun kesildiği birkaç tesise ayıracak elemanı ve dinleyecek vakti yok ise ibadet ederken de dolandırılan vatandaşın da kendisine diyeceği çok olacaktır..

 

Allah kurbanlarınızı, ibadetinizi kabul etsin efendim.

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.