SON DAKİKA
Hava Durumu

Başkan Taban’ın rakamları da, belediyeciliğe bakışı da pozitif

Yazının Giriş Tarihi: 17.09.2020 18:11
Yazının Güncellenme Tarihi: 17.09.2020 18:11

Pek çok ilden hem nüfusu, hem ihracatı ile önde olan, mobilyanın başkenti İnegöl'ün Belediye Başkanı Alper Taban ile buluştuk.. Kendisinden önceki iki başkanı Bursa'ya Büyükşehir Belediye Başkanı olarak uğurlayan Başkan Taban ile pandemi süreci ve sonrasında İnegöl ekonomisini, ihracatını, istihdamını, belediye bütçesini, Büyükşehir ile ilişkilerini, gelir artıran uygulamalarını konuştuk..

Pandemi döneminde “İnegöl ekonomisinin ana eksenini oluşturan Mobilya Sektörü’nünfuarlarının yapılamamasına rağmen oldukça hareketli bir üretim ve ihracat süreci yaşadığını” vurgulayan Başkan Taban’a işsizlik ve belediyeler için standart haline gelen yardım taleplerini sordum. “Restoran, cafeler ve yasak kapsamına giren pek çok işyerinin kapanmasıyla yarım talepleri 10 binden 50 binlere tırmandı. Bu arada artan iş taleplerini de kurduğumuz İstihdam Bürosu’na yönlendirdik. Bu yıl yapamadığımız İstihdam Fuarı ile işverenin taleplerini ve iş arayanların vasıflarını karşılaştırma imkanı oluşturduk. Talep görmeyen vasıfların yerine iş arayanların kendilerini aranan vasıflar konusunda geliştirmelerini teşvik ettik.” diye cevapladı.

Belediye alacaklarının tahsilatında pandemi sürecinde ne kadar gerileme olduğunu sorduğumda ise şaşırdığım bir cevap aldım “Bu konuda çok mutluyum, tahsilatımız geçen yılla aynı düzeyde, İnegöl halkı belediyesine ödemelerini aksatmadı..”

Ya çalışan sayınız? “Göreve geldiğimiz gün 864 olan çalışanımız şu anda 730. Çöp toplamaya her ay 1 milyon ödüyorduk, kendimiz yapmaya başladık ve bir yazılımla rota optimizasyonu uygulamasına başladık. 5 araç ve 10 çalışanımız devre dışı kaldı..”

En önemli soruya gelmiştim, borç artıyor mu, azalıyor mu? “Borcumuzu 85 milyondan 26 milyon liraya indirdik.” Cep telefonunu çıkaran Başkan Taban verileri bana gösteriyor “yıllık hedefler ve gerçekleşmeleri online olarak an be an izliyorum. Sapmaları anında görüyor, müdahale ediyorum..” Nasıl başarıyorsunuz? “Asfaltı müteahhide vermek yerine kendimiz asfalt makinasıyla beton yol döküyoruz, 1 km asfalt maliyetine 2 km. beton yol yapıyoruz”

Çok merak edilen bir konuya geliyorum Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın İnegöl Belediye Başkanlığı döneminde yardımcılığını yürüttünüz. Başkan Aktaş İnegöl’e pozitif ayrımcılık yapıyor mu?

Başkan Taban “Bu konuda her ilçeye olduğundan farklı bir uygulama talebimiz olmuyor.. Fakat Büyükşehir bütçesine ilçelerden gelen katkı oranında o ilçeye yatırım gelmesi konusunda ısrarımız var. Bu konuda Bakan Kurum’a da bir dosya sundum. Yeni Büyükşehir Yasası’nda adaletsizliğin düzeltilmesi konusunda görüşlerimizi aktardım..” diye cevapladı ve ekledi “Bütçe konusunda sürekli sıkıntı ifade etmeyi doğru bulmuyorum. Devletimizden gelen bir para var, üstüne kendi imkanlarımızı zorlayarak, tasarruf ederek, kaynak oluşturarak gayret etmek yerine şikayet etmek sorunları çözmüyor..”

Belki de hayat felsefesinden olsa gerek Başkan Taban siyasete de, olaylara da gülümseyerek bakıyor, pozitif yaklaşıyor..

Kendisinin çözmesi gereken bir sorun olmasa da İnegöl trafiği daha doğrusu trafik düzensizliğihakkında birkaç satır yazmasam olmaz. Karınca gibi her an her yerden, ters yoldan, yaya yolundan, kavşaklarda tersten karşınıza çıkıveren motosikletler bana Hindistan ve Tayland’ı hatırlattı ama bir farkla, oralarda tüm motosiklet sürücülerinde kask var ve kurallara uyarak seyrediyorlar, İnegöl’de ise takana hiç rastlamadım..

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.