SON DAKİKA
Hava Durumu

Anadolu iş dünyası ne diyor?

Yazının Giriş Tarihi: 20.10.2021 14:42
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.10.2021 14:42

İşte bu sorunun cevabını dinlemek ve “Ekonominin nabzını tutmak için” Anadolu’da EKOMETRE’nin yayın alanı içerisindeki Ticaret ve Sanayi Odalarını, Organize Sanayi Bölgelerini ziyaretlerimiz sürüyor.

Ülke için üreten, ihracat yapan, istihdam oluşturan, bulundukları kent için yatırımcı çekmeye çaba sarfeden başkanları dinliyoruz. Tam da reel sektörün temsilcisi olan Başkanların verdiği mücadele gerçekten takdire şayan.. Pek çoğu işinden, aşından ve ailesinden çaldıkları zamanı fazlasıyla kurumları için harcıyor.

Ziyaret sırasıyla Düzce TSO Başkanı Tuncay Şahin, Sakarya TSO Başkanı Akgün Altuğ, Afyonkarahisar TSO Başkanı Hüsnü Serteser, Ordu TSO Başkanı Servet Şahin, Ordu OSB Başkanı Murat Şimşek, Fatsa TSO Başkanı ve OSB Başkanvekili Tayfun Karataş’a verdikleri bilgiler için teşekkürlerimi sunuyorum. Başkanların pek çoğu programlarında yer açarak bizimle görüştüler, üstüne üstlük sosyal kalkınma modeli olarak geliştirdikleri üretim modellerinden örnekler sundular sağolsunlar..

Tüm bu görüşmelerimizin yanı sıra her ilde pek çok iş insanı dostumuzla da buluştuk. Her zamanki gibi, tanışmadığımız iş insanlarından görüşme isteği aldık, kimi şehirlerde kalış süremizi uzatmak pahasına hepsiyle görüşmeye çalıştık. Programımızı uzatma imkanı olmadığı için görüşemediklerimizden burada bir kez daha özür diliyorum, söz verdiğimiz gibi sonraki seyahatimizde ilk onlarla başlayacağız..

Görüşmelerimizde iş insanlarının ekonomiye dair görüşlerini, bölgelerinin sorunlarını, yatırımlarını ve planlarını dinledik.. Yazılmamak kaydıyla olan özel görüşmeleri burada zikretmeyecek ama ikram ettikleri yöresel lezzetleri anmadan geçemeyeceğim. Afyonkarahisar’da iş insanı ve gazeteci kimliğiyle Nadir Güzbey’e de değerli görüşleri için teşekkür ediyorum.

EKOMETRE, kuruluş mottosuna uygun olarak Anadolu sanayicisi ve ticaret erbabının sesi olmayı sürdürecek, iş insanlarının buluşma noktası olaya devam edecek.. Daha çok bölgeye ekonominin gülen yüzü EKOMETRE’nin ulaşma çabasını ise bırakmayacağız..

Peki neler konuştuk? Detayları EKOMETRE’nin ilerleyen sayılarında bulacaksınız. Birkaç maddede sıralayacak olursam; doların yükselişinin önlenemeyişi, gündemdeki OSB Yasası’nda yapılmak istenen değişikliklere tepki, belirsizliklerin getirdiği yatırım iklimindeki soğuma ve ileriyi görememek olarak özetleyebilirim.. Başkanların genelinin dile getirdiği bu sorunları ifade ediş tonlarının şimdiye kadar alışık olmadığım biçimde yüksek perdeden olduğunun da altını çizmeliyim..

 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
Yükleniyor..
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.