SON DAKİKA
Hava Durumu

TÜBİTAK proje başarısı Veteriner Fakültesi ile devam ediyor

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), önceki yıllarda Türkiye 1.si olduğu TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında yeni işbirliklerini hayata geçirmeye devam ediyor

Haber Giriş Tarihi: 29.03.2024 10:02
Haber Güncellenme Tarihi: 29.03.2024 10:02
Kaynak: Ekometre
TÜBİTAK proje başarısı Veteriner Fakültesi ile devam ediyor

Farklı sektörlerde protokol yürüten BUÜ, Veteriner Fakültesi özelinde de ilk kez bir TÜBİTAK 2244 projesi yapacak.

BUÜ Veteriner Fakültesi, TÜBİTAK 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında Zekner Holding (Arion Ar-Ge) ile özel bir işbirliği projesi yürütecek. 2023 Eylül ayında başlatılan “Sığır Yetiştiriciliğinde Sorun Oluşturan Bazı Beslenme, Metabolik-Enfeksiyöz Hastalıklar İle Paraziter İnvazyonlara Karşı Yerli ve Milli İlaç ve Benzerlerinin Geliştirilmesi” isimli 122C345 nolu BİDEB-2244 Üniversite - Sanayi İşbirliği Projesi TUBİTAK tarafından desteklenmeye değer bulundu.

Multidisipliner çalışmada kalabalık bir akademisyen ekip görev alacak

Multidisipliner olarak sürdürülecek projenin yürütücülüğünü Parazitoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Aydın yapacak. Araştırma ekibinde ise Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. İsmet Türkmen ve Prof. Dr. Şule Bayramiç, İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Sezgin Şentürk ile gerçekleştirme görevlisi olarak Parazitoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Onur Girişgin yer alacak. Doktora öğrencileri Canberk Metindoğan, Yazgülü Güneş ve Elif Aybala Ceylan da bursiyer araştırmacı olarak projede görev yapacak.

Veteriner Hekimlik alanında ilk üniversite-sanayi işbirliği örneği

Çalışma hakkında bilgi veren Prof. Dr. Levent Aydın, projenin veteriner hekimlik alanında ilk defa hayata geçirilecek bir Üniversite-Sanayi ortaklığına olanak tanıdığını vurguladı. Toplam 48 ay sürecek projenin başlangıç bütçesinin 7 milyon 609 bin TL olduğunu açıklayan Prof. Dr. Levent Aydın, kendilerine destek veren Üniversite ve Zekner Holding yöneticilerine teşekkür etti.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.