SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Sektörel en iyi işverenler listeleri açıklandı

Great Place To Work® Sertifikası™ sahibi organizasyonların dahil olduğu sektörel En İyi İşverenler™ listeleri açıklandı. Yaklaşık 850 bin çalışanın iş yeri deneyimine ilişkin bildirimine dayanan analizler sonucunda hazırlanan listeler, Türkiye’deki çalışan nüfusunun iş yerleri içerisindeki deneyimlere ışık tutuyor

Haber Giriş Tarihi: 25.08.2023 12:22
Haber Güncellenme Tarihi: 25.08.2023 12:22
Sektörel en iyi işverenler listeleri açıklandı

Great Place To Work® tarafından açıklanan Türkiye’nin en kapsamlı sektörel En İyi İşverenler™ listeleri 24 Ağustos 2023’te açıklandı. 6 farklı sektöre özel olarak açıklanan “Finansal Hizmetler ve Sigortacılık”, “Üretim ve İmalat”, “Teknoloji”, “Danışmanlık ve Profesyonel Hizmetler”, “Sağlık Hizmetleri ve Farma” ve “Lojistik ve Taşımacılık Hizmetleri” listelerinde, çalışan deneyiminde fark yaratan şirketler yer aldı.

Sektörel listeleri, değişen Türkiye koşullarında beyaz, gri ve mavi yaka çalışanların organizasyonlarını nasıl değerlendirdiklerini gösterirken zorlaşan ekonomik koşullar, depremler ve seçim süreci, toplumun tüm kesimlerini derinden etkiledi. Great Place To Work® tarafından gerçekleştirilen araştırma, en geniş çalışan deneyimini yansıtan analiz olarak öne çıkıyor.

Eyüp Toprak: “Türkiye’nin en değerli varlığı insanlarımız!”

Great Place To Work® CEO’su Eyüp Toprak: “Ülkemizdeki çalışan nüfusunun büyük bir kesiminin sesini yansıtan sektörel listelerimiz, bize adeta Türkiye’nin dört bir yanındaki işverenlerin, çalışan gözünden performansını yansıtıyor. Çoğu ihracat odaklı organizasyonu barındıran listelerimiz, sürece katılanlara global çaplı bir kıyaslama imkanı sunmasıyla da oldukça önemli. Listede yer alan şirketler, yarattıkları farkla diğer tüm şirketlere örnek teşkil ediyorlar. Hep dediğimiz gibi dijital çağda, dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en değerli varlık İNSAN. İnsan odaklı yaklaşım, sektör fark etmeksizin, sürdürülebilir bir gelecek yaratmak için büyük öneme sahip” dedi. Sektörler arasında çalışan nüfus yoğunluğu ile eğitim seviyesinin fark yarattığına da değinen Toprak, “Üretim, imalat ve lojistik gibi mavi yakanın ağırlıklı olduğu sektörlerde insani yaklaşım konusunda gelişme kaydedilmesi gerekirken entelektüel becerilerin öne çıktığı finansal hizmetler ve sigortacılık, teknoloji ve danışmanlık ve profesyonel hizmetler gibi alanlarda çalışanlar hak ettikleri ücreti alamadıklarını düşünüyorlar. Değişen ekonomik koşullar ve enflasyon baskısı, çalışan bağlılığı ve nitelikli iş gücüne erişim adına işverenlerin ücret politikalarını yeniden gözden geçirmelerini gerektiriyor” dedi.

Harika işyerleri, Great Place To Work® Sertifikası™ ile belgeleniyor

Great Place To Work®, farklı büyüklük ve sektörlerdeki organizasyonlara 30 yıldan fazla süredir mükemmel iş yeri olmaları ve kendilerini geliştirmeleri konusunda ölçmeler yaparak, araştırma ve danışmanlık hizmeti veriyor. Bu bağlamda Great Place To Work®, çalışanların mevcut işyerlerindeki deneyimine odaklanan Trust Index™ anketi ve Culture Audit™ for All metodolojisiyle organizasyonun herkes için harika bir iş yeri oluşturmadaki deneyimlerini ölçümlüyor, raporluyor ve yol haritaları çıkartıyor. Sektörel listeler oluşturulurken kullanılan Trust Index™ verileri, sektör özelinde en iyilerle olması gerekenleri ortaya koyuyor.

Sektörlere göre çalışan deneyimi sonuçlarında öne çıkanlar

(Trust Index™ anket ifadeleri)

 

En İyi İşverenler™ Finansal Hizmetler ve Sigortacılık Listesi:

En İyi İşverenler™ Finansal Hizmetler ve Sigortacılık liste şirketlerinin çalışanları %82 oranında yöneticileri tarafından sadece bir çalışan olarak görülmediğini, bir insan olarak önemsendiği ve değer gördüğünü ifade ediyor. Bu oran standart organizasyonlara göre %27 daha yüksek çalışan deneyimi anlamına geliyor. Liste şirketlerinin çalışanları %81 oranında çalıştıkları organizasyonu çalışmak için harika bir iş yeri olarak tanımlarken, standart şirketlerde ise bu oran %55.

En İyi İşverenler™ Üretim ve İmalat Listesi:

En İyi İşverenler™ Üretim & İmalat sektörü liste şirketlerinin çalışanları %82 oranında çalışanların birbirlerini önemsediğini belirtiyor. Bu oran standart organizasyonlara göre %27 daha yüksek çalışan deneyimi anlamına geliyor. Liste şirketlerinin çalışanları %80 oranında çalışanların yaşlarına bakılmaksızın adil davranıldığını belirtirken, standart şirketlerde ise bu oran %53.

En İyi İşverenler™ Teknoloji Listesi:

En İyi İşverenler™ Teknoloji liste şirketlerinin çalışanları %85 oranında bulundukları organizasyonu yakın tanıdıklarına harika bir iş yeri olarak tavsiye ettiklerini ifade ediyor. Bu oran standart organizasyonlara göre %28 daha yüksek çalışan deneyimi anlamına geliyor. Liste şirketlerinin çalışanları %85 oranında başarı ve özel çabalarının yöneticileri tarafından takdir edildiğini ifade ederken, standart şirketlerde ise bu oran %44.

En İyi İşverenler™ Sağlık Hizmetleri ve Farma Listesi:

En İyi İşverenler™ Sağlık Hizmetleri ve Farma liste şirketlerinin çalışanları %87 oranında yöneticilerin, sürekli kontrole gerek duymadan da çalışanların iyi işler yapacaklarına güvendiğini belirtiyor. Bu oran standart organizasyonlara göre %29 daha yüksek çalışan deneyimi anlamına geliyor. Liste şirketlerinin çalışanları %82 oranında organizasyonlarını çalışmak için harika bir iş yeri olarak tanımlarken, standart şirketlerde ise bu oran %55.

En İyi İşverenler™ Danışmanlık ve Profesyonel Hizmetler Listesi:

En İyi İşverenler™ Danışmanlık ve Profesyonel Hizmetler liste şirketlerinin çalışanları %89 oranında birlikte gerçekleştirilen işlerden gurur duyduğunu belirtiyor. Bu oran standart organizasyonlara göre daha yüksek çalışan deneyimi anlamına geliyor. Liste şirketlerinin çalışanları %83 oranında çalışanların birbirleri arasında iş birliğine güvendiğini belirtirken, standart şirketlerde ise bu oran %58.

 

En İyi İşverenler™ Lojistik ve Taşımacılık Hizmetleri Listesi:

En İyi İşverenler™ Lojistik ve Taşımacılık Hizmetleri listesinde yer alan şirketlerinin çalışanları %84 oranında yöneticilerin, çalışanların fikir ve önerilerini gerçekten sorduğunu ve bunları cevaplandırdığını belirtiyor. Bu oran standart organizasyonlara göre %36 daha yüksek çalışan deneyimi anlamına geliyor. Liste şirketlerinin çalışanları %84 oranında bir haksızlığa maruz kaldığında yönetim tarafından adil bir şekilde değerlendirildiğini belirtirken, standart şirketlerde ise bu oran %48.

Great Place To Work® En İyi İşverenler™ Finansal Hizmetler ve Sigortacılık

10-99 Çalışan Sayısı Kategorisi

       Aklease       Garanti Barter A.Ş

100-249 Çalışan Sayısı Kategorisi

       Edenred       United Payment       PayTR

250-499 Çalışan Sayısı Kategorisi

       Zurich Sigorta       BtcTurk       Gedik Yatırım       T.O.M

500+ Çalışan Sayısı Kategorisi

       Kuveyt Türk Katılım Bakası       Allianz Türkiye       Albaraka Türk Katılım Bankası

Great Place To Work® En İyi İşverenler™ Üretim & İmalat

10-99 Çalışan Sayısı Kategorisi

      Komet Metal Aksesuar Sanayi A.Ş      İlmor Kimya      Leon Orman ürünleri      Toru Un      Sukkar

100-249 Çalışan Sayısı Kategorisi

      Lansinoh      Tosunoğlu Tekstil      Parla Solar Hücre & Panel      Vıessmann      Ball Beverage Turkey      Tezmaksan Makina      Schmıtz Cargobull      Stryker Medical International      Onurcan Ambalaj Sanayi Ve Ticaret A.Ş.  Siro

250-499 Çalışan Sayısı Kategorisi

      Organik Kimya      Elsan Elektrik      Upfield Gıda      Askon Demir Çelik Sanayi Ve Ticaret A.Ş.

500-999 Çalışan Sayısı Kategorisi

      Magna Exteriors & Mirrors      Magna Seating      Votorantım Cımentos      Aydem Yenilenebilir Enerji      Shell Türkiye

1000+ Çalışan Sayısı Kategorisi

       Fps Turkey Ambalaj San. Ve Tic. A.Ş.       TB Sewtech Turkey       Uludağ İçecek Türk A.Ş       Kordsa Teknik Tekstil A.Ş.

Great Place To Work® En İyi İşverenler™ Teknoloji

10-49 Çalışan Sayısı Kategorisi

       Trend Mıcro       Ron Digital       RNG Technology       Brew Interactıve       Fiorent       Ones Technology       Extra360 Payments & Loyalty       Bumper Teknoloji       Viznet Bilişim   Artistanbul   E-Commınt   Sechard Bilgi Teknolojileri   Sodec Technologıes   Labrys Consulting   Metatıme Teknoloji A.Ş.   Tester You

50-99 Çalışan Sayısı Kategorisi

       Codeway       Mobiliz       Bentego       Yolcu360       SmartPulse Teknoloji       Farmazon       Warpırıs       Vektör Bilgi ve Yazılım Teknolojileri       Vispera Information Technologies   Peakup   Logıwa

100-249 Çalışan Sayısı Kategorisi

       DocPlanner       ARD Grup       MechSoft       Cisco       GlassHouse       AlbarakaTech       Foreks

250-499 Çalışan Sayısı Kategorisi

       Teknasyon       Nesine.com       TAV Technologies       PayCore

500+ Çalışan Sayısı Kategorisi

       Archıtecht Bilişim       Logo Yazılım       Etiya Bilgi Teknolojileri       Sahibinden.com

Great Place To Work® En İyi İşverenler™ Sağlık Hizmetleri ve Farma

10-99 Çalışan Sayısı Kategorisi

       Daııchı Sankyo       Koç Yaşa Çok Yaşa Medikal

100-249 Çalışan Sayısı Kategorisi

       Dentakay Dental Clınıc       Lılly Türkiye       Vanıty Estetik

250-499 Çalışan Sayısı Kategorisi

       Straumann Group Turkey       Novartis       Novo Nordisk Türkiye       AbbVie       Eczacıbaşı Monrol

500+ Çalışan Sayısı Kategorisi

       AstraZeneca Türkiye       Birgi Mefar Ilaç

Great Place To Work® En İyi İşverenler™ Danışmanlık ve Profesyonel Hizmetler

10-99 Çalışan Sayısı Kategorisi

       Çaltekin Legal &Trust       Tekna İnsan Kaynakları       Randstad       Boosmart       Tatilcikuş Seyahat Acentesi       Waytosay       VTC Enerji A.Ş.       Davıncı Enerji       Ad Venture Dıgıtal

100-499 Çalışan Sayısı Kategorisi

       Esbaş       Doğuş Holding       Hogarth İstanbul       Ingage

500+ Çalışan Sayısı Kategorisi

       Pronet       GDZ Enerji Yatırımları       Erişim Müşteri Hizmetleri A.Ş.

Great Place To Work® En İyi İşverenler™ Lojistik ve Taşımacılık Hizmetleri

10-99 Çalışan Sayısı Kategorisi

       LGT Logistics       Lima Lojistik       Nakil Lojistik       Ayes Lojistik       Greenlog Intermodal Lojistik       Norther Global Lojistik       TTS Uluslararsı Nakliyat       Packupp Teknoloji       Logista Global   Link Shipping   Solibra Lojistik

100-499 Çalışan Sayısı Kategorisi

       Allcargo Turkey       Galata Taşımacılık       Kınay Taşımacılık Ve Lojistik A.Ş.       Genel Transport       BDP Internatıonal       Globelink Unimar

500+ Çalışan Sayısı Kategorisi

       DHL Supply Chain

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.