SON DAKİKA
Hava Durumu

İhracatta rekabet için destek çağrısı

Son yıllarda hızla büyüyen armatür, valf, vana, musluk ve sıhhi tesisat ekipmanları sektöründe ihracat artışı sürdü

Haber Giriş Tarihi: 17.06.2024 22:59
Haber Güncellenme Tarihi: 17.06.2024 22:59
Kaynak: Ekometre
İhracatta rekabet için destek çağrısı

Türkiye’nin toplam ihracatına aralıksız katkı vermeye devam eden Armatür sektöründe ihracat mayıs ayında yüzde 7,33 artışla 382 milyon dolara ulaştı. 2024 yılının Ocak-Mayıs döneminde ise sektörün toplam ihracatı 1 milyar 684 milyon dolara yükselirken, sektörünün en fazla ihracat gerçekleştirdiği ilk üç ülke ise sırayla; Almanya, Rusya ve Irak oldu.  Sektörün mayıs ayında ihracat birim fiyatı yüzde 4,76 artarak 6,37 dolara yükseldi.  Sektörün mayıs ayında ihracatta gösterdiği yükselişe rağmen, yılın ilk 5 ayında geçen yıla oranla yüzde 5’in üzerinde bir azalma yaşandığının bilgisini paylaşan ARMATÜR Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Turhan, “Son aylarda sabit seyreden kurlar, girdi maliyetlerindeki yükselişin altında gerçekleşti. İhracatçı döviz ve enflasyon arasında sıkışmış bir durumda. Enflasyonla mücadeleden dolayı döviz kuru şu an olması gereken seviyenin çok altında. Fiyat ve maliyet artışları ihracatçının omuzunda ciddi bir yük. İhracatçının her yaptığı ihracat karşılığında yurda getirdiği dövizin belli bir oranının yüksek kurdan bozdurulması ihracatçıya büyük destek olacaktır ve önünü açacaktır.” dedi.

Geçtiğimiz yılı 4 milyar dolar ihracatla kapatan armatür, valf, vana, musluk ve sıhhi tesisat ekipmanları sektöründe, 2024 yılı Ocak-Mayıs dönemi ihracat rakamları açıklandı. Sektör, mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına oranla miktar bazında yüzde 2,46’lık, değer bazında ise yüzde 7,33’lük artışla 382 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. 2024 yılının Ocak-Mayıs döneminde ise sektörün toplam ihracatı 1 milyar 684 milyon dolara ulaştı.  Yüzde 70'lerde kapasite kullanımının olduğu sektörde, ihracat birim fiyatlarında artış devam ederek, geçen senenin aynı ayına oranla yüzde 4,76 artarak 6,37 (dolar/Kg) oldu. Dernekten yapılan açıklamada, sektörün otomasyon, Ar-Ge, Ur-Ge, yerel yan sanayi, e-ihracat, marka ve belgelendirme alanlarında yatırıma ihtiyacı bulunduğu, KDV destekleri ve kamu alımlarındaki yerlileşme eğilimlerinin sektörün avantajları arasında yer alacağı belirtildi. Sektörün ihracat pazarında; yerli ham madde üretimi, satış artışı, finansman ve teknoloji alanlarında desteklerin beklendiği vurgulandı.

İhracatta zirve almanya’nın

Armatür sektörünün mayıs ayında 44,6 milyon dolarla en çok ihracatı Almanya'ya gerçekleştirdiğini kaydeden ARMATÜR Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Turhan, Rusya'nın 20,9 milyon dolarla ikinci sırada ve Irak'ın 16,8 milyon dolar ihracatla üçüncü sırada yer aldığını duyurdu. Turhan, geçtiğimiz yıl mayıs ayına kıyasla Ürdün’e gerçekleştirilen ihracatın yüzde 214 artışla 4,9 milyon dolar olarak ciddi bir artış sağladığını kaydetti.

İHRACAT YÜZDE 5’TEN FAZLA AZALDI

Sektörün mayıs ayında ihracatta gösterdiği yükselişe rağmen, yılın ilk 5 ayında geçen yıla oranla yüzde 5’in üzerinde bir azalma yaşandığının bilgisini paylaşan Turhan, “Özellikle son aylarda kurlar neredeyse sabit seyrediyor ve girdi maliyetlerindeki yükselişin altında gerçekleşiyor. Enflasyonun altında olan kurlardaki artış oranı ve seyir dünya pazarında rekabetçiliğimizi maalesef olumsuz etkiledi. Euro/dolar paritesindeki seviyeler de ihracatçı için olumlu gözükmüyor. İSO tarafından yayınlanan Türkiye Sektörel PMI raporu, mayıs ayında talep koşullarının genel anlamda zorlayıcı olmayı sürdürdüğünü ve sektörlerin çoğunluğunda yeni siparişlerin yavaşladığını gösterdi.” ifadelerini kullandı.

Ekonomi yönetimine destek çağrısı

İhracattaki daralma, artan maliyetler karşısında fiyat belirleme noktasında ciddi sıkıntılar yaşandığını, mevcut pazarlarda rekabetçiliği kaybetmemek için ekonomi yönetiminden üretici ihracatçı için destekler beklediklerini yineleyen Turhan, “İhracatçı döviz ve enflasyon arasında sıkışmış bir durumda. Enflasyonla mücadeleden dolayı döviz kuru şu an olması gereken seviyenin çok altında. Fiyat ve maliyet artışları ihracatçının omuzunda ciddi bir yük. İhracatçının her yaptığı ihracat karşılığında yurda getirdiği dövizin belli bir oranının yüksek kurdan bozdurulması ihracatçıya büyük destek olacaktır ve önünü açacaktır. Artan maliyetler karşısında karlılık oranlarının düşmesi ile fiyatlarımıza yansıttığımız artışlar sonucu ihracatta düşüşler oldu. Çalışan maliyetleri tüm sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzü de ciddi anlamda etkiliyor. Burada SGK prim desteği, elektrik- doğalgaz destekleri, navlun desteği gibi üretici ihracatçıya verilecek destekler rekabetçiliğimize ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.” dedi.

“Pazar hakimiyeti için destek şart”

Sektörde ilk defa 25 firma ile bir Ur-Ge kurulduğunu belirten Turhan, önümüzdeki dönemde yakın ya da uzak demeden girilen pazarın hakimi olmamız lazım. Çin bir satıyorsa biz 5 satmaya çalışalım. Çin’de ihracatçı aldığı destekle istediği pazara kolaylıkla girebiliyor. Bizim birçok ürünümüzün üzerinde gümrük vergisi var. Özellikle Türkiye'de üretilmeyen birçok ham maddemizi yurt dışından almak zorundayız. Buraya vergi uygulamak yerine desteklenmemiz işleri daha da kolaylaştıracaktır.” dedi.

İç pazarda yaşanan daralma ihracata yönlendirdi

 

Yılın geri kalanındaki aylarda ihracatta yönün yukarı dönmesi, ithalatın ise gerilemeye devam etmesini beklediklerini dile getiren Turhan, “Ana ihracat pazarlarımızdan Avrupa ve Orta-Doğu’da 2024’te büyüme, geçen yılın üzerinde olacak. Nitekim Avrupa ekonomilerinde PMI verileri yavaş yavaş yönünü yukarı çevirmeye başladı. İç pazardaki yavaşlama firmalarımızı daha fazla ihracat yapmaya yönlendiriyor. Ekonomi yönetimi çeşitli vesileler ile yatırım ve ihracata yönelik kredilerin destekleneceğini ifade ediyor. Küresel pazarda yaşanacak toparlanma ile taleplerin artacağını ve ülkemiz ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirdiği yüzde 5,7 oranındaki büyümeye net 1,6 puan katkı veren ihracatın, verilecek desteklerle katkısının daha da artıracağını düşünüyorum.” dedi.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.