SON DAKİKA
Hava Durumu

Best Workplaces for Women 2023 Raporu yayımlandı

Great Place To Work, Eylül ayında yayınladığı kadın çalışanlar için en iyi işverenler listesi “Best Workplaces for Women™ 2023” raporunu yayımladı.

Haber Giriş Tarihi: 13.11.2023 17:15
Haber Güncellenme Tarihi: 13.11.2023 17:15
Kaynak: Ekometre
Best Workplaces for Women 2023 Raporu yayımlandı

Çalışanların mevcut işyerlerindeki deneyimine odaklanan Trust Index™ anketi verilerinin analiziyle hazırlanan Best Workplaces for Women™ 2023 Raporu, kadın çalışanların hala çalışma hayatında eşit ücretleme, iş yerinde yükselme, iş yerinde ayrımcı politikalara maruz kalma veya eğitim olanaklarından yoksun kalma gibi mağduriyetleri yaşamaya devam ettikleri görülüyor.

 

Gerçekleştirdiği 100 milyondan fazla çalışan deneyimi anketinden elde ettiği kapsamlı bilgilerle bir işyerini harika hale getiren unsurların neler olduğunu ortaya koyan Great Place To Work®, Best Workplaces for Women™ Listesi’nin ardından ilgili raporu yayımladı. Temmuz 2022 ile Temmuz 2023 tarihleri arasında 360 organizasyonun 200 binin üzerindeki çalışanını kapsayan raporda 70 binin üzerinde kadın çalışan temsil edildi. Rapora temel oluşturan araştırmada listeye aday 127 organizasyona “Fırsat Eşitliği ve Kadınların Desteklenmesi” konusunda geliştirilen uygulamalar ve bu uygulamaların sürdürülebilirliğini ölçmek için ek analizler gerçekleştirildi. Best Workplaces for Women™ 2023 listesinde yer alan 40 organizasyonun, kadınlara yönelik uygulamalarının hedefledikleri alanların en başında yüzde 27’lik oranla cinsiyet eşitliği konusu gelirken bunu yüzde 14 ile kariyer ve yüzde 11 ile de liderlik takip etti.

En iyilerde cinsiyet eşitliği hangi alanlarla birlikte anlam kazanıyor?

Best Workplaces for Women™ 2023 liste şirketlerinin Trust Index™ sonuçları analiz edildiğinde, belli konuların cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik çalışmaların etkisini artırmada önemli bir rol oynadığı ve üç ana başlığa ayrılabileceği görülüyor: Etnik köken, cinsel yönelim veya yaşa dayalı ayrımcılık. Bu üç başlığa dikkat edildiğinde cinsiyet ayrımcılığından farksız şekilde çeşitliği sağlamanın, yüksek çalışan potansiyelinin ve farklı düşüncelerin ortaya çıkarılması ve bağlılık sağlamanın mümkün olduğu görülüyor.

Ayrıca raporun bir çıktısı olarak kadın çalışan nezdinde cinsiyet eşitliği kavramının “Sadece çalışan değil insan olarak hissetmek”, “Şirketin bir parçası olarak hissetmek”, “Birbirini önemseyen insanlar”, “Dürüst ve etik yönetim”, “Yöneticilerin tutarlılığı” ve “Sözlerini yerine getiren yönetim” gibi kurum içi davranışlarının etkisi altında olduğu görülüyor.

Best Workplaces for Women™ 2023 şirketleri farkındalığı artırıp eşitlik konusunda önlemler alıyor

Best Workplaces for Women™ 2023 liste şirketleri, bir yandan hem toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalığı artırıp eşitlik yönünde önlemler alıyor ve bunları hedeflere dönüştürerek gerçekleşmesini sağlıyorlarken ayrıca kadınların liderlik yolculuklarını destekleyerek buna yönelik programlar oluşturuyorlar. Yine kadın liderlerin mentorluğunda, gelecekteki liderlerini gerçek potansiyellerine ulaştırıyor ve başarı hikayelerini anlatıyorlar. Buna ilave olarak kadınların güçlendirilmesi ve desteklenmesine yönelik olarak çeşitli organizasyonlarda kadın yöneticilerin şirket temsili ve deneyimlerini paylaşmaları teşvik ediliyor ve ihtiyaç duymaları halinde kadın çalışanların psikolojik destek almaları sağlanıyor. Kadınların kariyerlerini desteklemek, geliştirmek veya devamlılığını sağlamak için onları tekrar iş hayatına kazandırmaya çalışan, kariyer planlamalarını yapan, annelik süreçlerinde kolaylıklar sağlayan, onlara sektörlerini tanıtmak ve sevdirmek için etkinliklere katılmalarını teşvik eden Best Workplaces for Women™ şirketleri, önyargıları aşmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla tüm çalışanların tabular ve cam tavanlar hakkında bilinçlenmelerini de sağlıyorlar.

Eyüp Toprak:

“Best Workplaces for Women™ şirketlerinin sonuçları, geçtiğimiz yıla göre gelişim işareti veriyor”

Great Place To Work® CEO’su Eyüp Toprak, “Great Place To Work® olarak amacımız insanlara değer veren, farklılıkları önemseyen ve herkes için adil işyerlerinin sayısını artırmak. Bu değerli misyonu destekleyen en önemli paydaşlarımız ise Great Place To Work® Sertifikalı işyerleri. Kadınlar için daha adil bir çalışan deneyimi oluşturmak adına daha gidilecek çok mesafe olduğunun farkında olmakla birlikte yapılması gerekenlerin de imkansız olmadığını biliyoruz. Best Workplaces for Women™ şirketlerinin uygulamaları arasında sıklıkla yer aldığını gördüğümüz ‘Cinsiyet Eşitliği’ne yönelik çalışmalar cinsiyetlere yönelik önyargıların aşılması, ücret adaleti ve fırsat eşitliğinin sağlanması, kadınların annelik süreçlerinde oluşan çeşitli eşitsizliklerin dengelenmesi gibi konulardan oluşuyor. Bunlar aynı zamanda kadınlar için daha iyi bir işyeri olabilmenin anahtarı. 2023 yılında Best Workplaces for Women™ şirketlerinin aldığı sonuçlar, geçtiğimiz yıla göre gelişim işareti veriyor. Bu konuları dikkate alarak maratonun en ön saflarında olan Best Workplaces for Women™ 2023 şirketlerine, yarattıkları fark için ne kadar teşekkür etsek az” dedi.

Trust Index™ çalışan deneyimi anket sonuçlarında öne çıkanlar

Best Workplaces for Women™ 2023 Raporu’nda öne çıkan çalışan yanıtlarına bakıldığında liste şirketleriyle standart şirketler arasındaki en büyük oran farkının “En çok hak eden çalışanlar yükselmektedir” sorusuna verilen cevaplarda olduğu görülüyor. Burada liste şirketlerinde olumlu yanıt oranı yüzde 63 iken standart şirketlerde sadece yüzde 33. Bir başka büyük fark “Burada herkesin fark edilme ve takdir edilme imkanı bulunmaktadır” sorusuna verilen cevap ki burada oranlar yüzde 68’e karşılık yüzde 38. “Çalışanlar iş ve özel hayatlarını dengede tutabilmek için teşvik edilmektedir” sorusuna verilen olumlu cevaplarda oranlar yüzde 74’e karşılık yüzde 44.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.