SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeneroğlu'ndan Doğu ve Güneydoğu’da oy hırsızlığı iddası

Yeneroğlu: “Kolluk güçlerinin oy kullandırtma maksadıyla Doğu ve Güneydoğu’da görevlendirildiği iddiaları doğru mu?”

Haber Giriş Tarihi: 02.04.2024 17:52
Haber Güncellenme Tarihi: 02.04.2024 17:52
Kaynak: Ekometre
Yeneroğlu'ndan  Doğu ve Güneydoğu’da oy hırsızlığı iddası

DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, 31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimler esnasında Doğu ve Güneydoğu’da birçok il ve ilçede asker ve polislerden oluşan “taşımalı seçmen” haberlerinin kamuoyuna yansıması sonrası halkın tepki göstermesinin ardından, konuya ilişkin İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ve Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’e soru önergesi verdi.

 

Kamuoyunda birçok seçim bölgesinde sandık seçmen listesinde kaydı olmayan kolluk güçlerinin, polis ve askerlerin, oy kullanmalarına izin verildiği ve Batı ve İç Anadolu illerinde görev yapan asker ve polislerin oy oranlarının iktidar lehine artırılması amacıyla Doğu ve Güneydoğu illerine taşındığı iddia edilmişti.

“Bu talimat kanunsuz emir niteliğinde”

298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’a atıfta bulunan Yeneroğlu, kanun kapsamında seçmen listesine kayıtlı olan ve olmayan vatandaşların oy kullanmalarına ilişkin hükümlerin de belirlenmiş olduğunu; yasanın “Oy verme yetkisi” başlıklı 86. maddesi ile “Sandık seçmen listesinde kayıtlı olmayan seçmenlerin oy kullanması” başlıklı 94. maddesinde konunun ayrıntıları ile izah edildiğini ifade etti.

Yeneroğlu, sosyal medya aracılığı ile kamuoyuna yansıyan görüntülerde “taşımalı olarak” oy kullanan askeri personel ile emniyet personelinin bahsi geçen yasa maddeleri kapsamında olmadığı, oy kullandırtma maksadıyla görevlendirilmelerinin seçme ve seçilme hakkına aykırı olduğu ve sandık seçmen listesinde kaydı olmayan kolluk güçlerinin sırf oy kullanmaları için belirli bölgelerde görevlendirilmesi talimatının Anayasa gereğince kanunsuz emir niteliğinde olduğunu belirtti.

“Bu talimat kim tarafından verilmiştir?”

 

Yeneroğlu konuya ilişkin olarak Bakan Yerlikaya ve Güler’e şu soruları yöneltti:

 

1. “Taşımalı seçmen” olarak adlandırılan ve sosyal medyaya yansıyan görüntülerde göründüğü şekilde usule aykırı oy kullandığı değerlendirilen askeri personelin ve emniyet personelinin Doğu ve Güneydoğu’da görevlendirildiği iddiaları doğru mudur? 

Doğru ise bu personel hangi görev kapsamında hangi il ve ilçelere gönderilmiştir? Doğru ise bu talimatı kim vermiştir?

2. Sandık seçmen listesinde kaydı olmadığı halde resmi olarak görevlendirildiği için gittiği bölgede oy kullanan personel sayısı kaçtır?

3. Söz konusu kişiler seçmen listesinde kayıtlı mıdır? Kayıtlılarsa bu kişilerin kayıtlı olduğu hanelerdeki seçmen sayıları incelenmiş midir?

4. Bu personel, oy kullanma işlemi dışında gittikleri yerlerde başka hangi görevleri ifa etmişlerdir?

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.