SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiyenin başarısının sırrı dünyanın en büyük 5inci diplomatik ağına sahip olmasında

Tüm dünyanın gündeminde olan Türkiye’nin diplomasi başarısının arka planında yatan nedenlerden biri de dünyanın en büyük 5’inci diplomatik ağa sahip olması. 2002’de 163 olan yurtdışı temsilcilik sayısı, bugün toplam 257’ye ulaştı.

Haber Giriş Tarihi: 25.12.2022 11:50
Haber Güncellenme Tarihi: 25.12.2022 13:50
Kaynak: İHA
Türkiyenin başarısının sırrı dünyanın en büyük 5inci diplomatik ağına sahip olmasında

Hariciye Teşkilatı’nın temellerinin atılmasının 500’üncü yıldönümüne girecek olan Türkiye, diplomasi başarısıyla dünyanın gündeminde yer alıyor. Çoklu kriz ortamlarında gösterilen diplomasi başarısının en somut örneği ise Rusya-Ukrayna arasında yaşanan savaş oldu. Savaşın başlamasının ardından açık tutulan diyalog kanalları sayesinde İstanbul Tahıl Anlaşması hayata geçirildi. Ayrıca iki ülke arasında esir takası sağlandı. Arabuluculuk alanında öncü olan Türkiye, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nda (İİT) arabuluculuk ile ilgili dostlar/temas gruplarının aynı zamanda eş-başkanı olan tek ülke konumunda.

Türkiye dünyanın en büyük 5’inci diplomatik ağına sahip

Ardı ardına yaşanan bu başarıların arka planında ise Türkiye’nin geniş bir diplomatik ağa sahip olması yatıyor. İHA muhabirinin diplomatik kaynaklardan derlediği bilgilere göre, Türkiye dış politikadaki etkinlik alanını son 20 yılda açtığı 94 yeni temsilcilikle genişleterek, temsilcilik sayısını 257’ye yükseltti. Bununla birlikte Türkiye, dünyanın en büyük 5’inci diplomatik ağına sahip ülke konumuna geldi. Tüm dünyada 93 olan büyükelçilik sayısı ise toplam 146’ya ulaştı. Türkiye’nin Avrupa’da 99 temsilcilik sayısı bulunurken, Amerika’da ise 32 temsilciliği bulunuyor. Türkiye’nin Asya’da ise yurt dışı temsilciliği sayısı 73’e ulaştı.

En çok temsilcilik Afrika’da açıldı

Son olarak Türkiye’nin Bissau Büyükelçiliği açıldı. Afrika kıtasında 2002 yılında 14 olan yurt dışı temsilciliği sayısı, açılan 35 temsilcilikle birlikte bugün toplam 49’a yükseldi. 2000’li yılların başında 4.3 milyar dolar düzeyinde olan ticaret hacmi ise 35 milyar doları aştı. Sahra Altı Afrika’da Etiyopya ise Türkiye’nin en fazla yatırım yaptığı ülke konumunda.

Kaynak: İHA

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.