SON DAKİKA
Hava Durumu

Standard Chartered, Bitcoin de yükseliş öngörüsünü koruyor

İngiltere merkezli çok uluslu banka Standard Chartered, Nisan ayında açıkladığı Bitcoin’in 2024 yılına kadar 100 bin dolar ulaşacağına yönelik tahminini koruyor

Haber Giriş Tarihi: 30.11.2023 11:33
Haber Güncellenme Tarihi: 30.11.2023 11:33
Kaynak: Ekometre
Standard Chartered, Bitcoin de yükseliş öngörüsünü koruyor

Bitcoin’de yükseliş öngörüsünü koruyan Standard Chartered , çizdiği iyimser tabloda mevcut dönemi kripto baharının başlangıcı olarak tanımlıyor. 

Bankanın gelişmekte olan piyasalarda FX ve kripto stratejisi departmanı tarafından hazırlanan raporda ilk olarak Mart ayında ABD’de yaşanan kısa süreli bankacılık esnasında Bitcoin’in önemli bir yatırım varlık olarak konumunu bir kez daha teyit ettiğine vurgu yapıldı.

Yükseliş konusundaki en önemli faktörün ise diğer görüşlerle ortak olarak ABD’de onaylanma olasılığı yüksek görülen spot Bitcoin ETF ürünü olduğu belirtildi. Standard Chartered analistleri onayın 2024’ün ilk çeyreğinde gelmesini beklediklerini belirtirken bu ürünün önemli miktarda kurumsal yatırım çekeceğini düşünüyor.

Uzun vadeli yükseliş eğilimini tetikleyecek diğer bir etmen olarak ise Bitcoin halving olarak görülüyor. Önümüzdeki yıl Nisan ayında gerçekleşmesi beklenen ödül yarılanmasının ardından Bitcoin’in arzının önemli oranda kısılması beklenirken bu olayın boğa sezonunu tetiklemesi olası görülüyor. 

Diğer yandan bankanın daha önce 2023 yılı için Bitcoin’de 0’luk bir fiyat artışı öngörüsünün gerçekleşmesi, bundan sonraki tahminleri için de önemli bir referans olarak görülebilir. 2023 yılı sona ermek üzereyken pazar payını artırmaya devam eden Bitcoin, bu yıl ortalama %45’ten %50 bandında hakimiyet oranına ulaşmış durumda.

Sonuç olarak kripto paraya olan talebi artırması muhtemel faktörlere güvenen banka analistleri, 2024 sonu itibarıyla 100 bin dolar hedefini korurken kripto paranın bu fiyat seviyesinin üzerine hareket etmesinin de sürpriz olmayacağını düşünüyor.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.