SON DAKİKA
Hava Durumu

Yunan adalarına kapıda vize

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Gerapetritis, Türk vatandaşlarına Yunan adalarında kapıda vize verilmesine ilişkin uygulamanın ilk aşamasının 30 Mart'ta başlayacağını ve ilk olarak beş adayı kapsayacağını açıkladı

Haber Giriş Tarihi: 12.03.2024 16:10
Haber Güncellenme Tarihi: 12.03.2024 16:10
Kaynak: Ekometre
Yunan adalarına kapıda vize

Herkesin beklediği cevap, Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Gerapetritis’den geldi. Bakan Gerepetritis, PASOK Milletvekili Yorgo Nikitiadis'in sorusuna yanıtlayarak koordineli çalıştıklarını vurguladı:

Gerapetritis, Yunanistan Parlamentosu'nda tüm sürecin zaten başladığını belirtti: “Düzenli toplantılar yapılıyor. Hem Yunan ekonomisi hem de iki halk arasındaki ilişkilerin daha da derinleşmesi açısından mümkün olduğu kadar olumlu sonuçlar elde etmek için koordineli çalışıyoruz” dedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı, pazartesi günü, Türk vatandaşlarına yönelik ekspres vize programının ilk aşamasının 30 Mart'a kadar Ege'deki beş Yunan adası için başlayacağı yönündeki "iyimserliğini" dile getirdi.

Bakan Yorgo Gerapetritis, parlamentonun sorusuna yanıt olarak, 12 Adalar seçim bölgesinden seçilen PASOK milletvekili ve eski turizm bakanı Yorgo Nikitiadis'e yanıt verdi.

İlki, hızlı vize planının tam uygulamasının ilk pilot aşamadan sonraki “dönemde" başlatılacağını da sözlerine ekledi.

Nikitiadis ise beş ada için geçerli olan ekspres vize programının 1 Şubat 2024'te başlayacağını ancak 1 Mart'a ertelendiğini hatırlattı.

Gerapetritis gecikmeyi bazı bakanlıkların eş zamanlı işbirliğini gerektiren "son derece karmaşık bir tatbikata" bağladı.

Atina geçen yıl Türk vatandaşları için en az 10 ada için geçerli olacak hızlı turist vizesi uygulama sözü vermişti. Yunan hükümeti zaten AB Komisyonu'ndan “yeşil ışık” aldı.

Program, diğerlerinin yanı sıra, belirli biyometrik verilerin, özellikle de parmak izlerinin toplanmasının ardından, vizenin yerinde verileceği belirli adalardaki gümrük kapılarını öngörüyor.

Gerapetritis, Türkiye kıyılarına yakın adaları hedef alan programın Atina'nın tek taraflı bir girişimi olduğunu ve Türk hükümetiyle yapılan herhangi bir anlaşmanın parçası olmadığını hatırlattı.

Planın daha fazla adaya genişletilmesi ihtimali sorulduğunda Gerapetritis, "Adalarımızın programa dahil olmak istediğini anlıyorum ve gerçekten de bu tür birçok talep geldi ancak ne kadar ileri gidebileceğimizin de sınırları var. Schengen paktını düzenleyen kanunla ilgili istisnai niteliği göz önüne alındığında, bu programı genişletebiliriz.” dedi.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.