SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni mezun gençlere iş fırsatları

İşverenlerce az bilinen üniversitelerden yeni mezun gençlere işe geçiş süreçlerinde fırsat eşitliği sağlamayı hedefleyen Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’nın başvuruları yoğun ilgi üzerine 2 Temmuz Pazar gününe kadar uzatıldı

Haber Giriş Tarihi: 19.06.2023 13:06
Haber Güncellenme Tarihi: 19.06.2023 13:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://ekometre.com/
Yeni mezun gençlere iş fırsatları

Programın sekizinci döneminde 50 yeni mezuna daha sivil toplum kuruluşlarında ilk iş fırsatı sunulacak.

Merhum Şevket Sabancı ve ailesi tarafından 2000 yılında kurulan Türkiye’nin lider yatırım şirketlerinden biri olan Esas Holding, sosyal fayda odaklı yatırım birimi Esas Sosyal; 2015 yılından bu yana gençlik ve istihdam alanında sürdürülebilir ve ölçülebilir etki yaratıyor. Bugüne kadar 30 bini aşkın başvuru alan, ‘Esas Sosyal Fırsat Eşitliği Sağlar’ mottosuyla hayata geçirilen Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat, Hayırlı Sabancı Desteğiyle İngilizce Fırsatım ve Mezun Programları işverenlerce az bilinen devlet üniversitelerinden mezun gençlerin; iş hayatına özgüvenli, donanımlı ve sorumluluk sahibi bireyler olarak adım atmalarını hedefliyor. 

İşverenlerce az bilinen devlet üniversitelerinden yeni mezun gençlerin 12 ay boyunca STK’larda tam zamanlı ve maaşlı olarak çalışmalarına imkan sağlayan Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı, Esas Sosyal’in vizyonunu paylaşan 41 kurum tarafından destekleniyor. Program; gençlere, STK’larda ve özel sektörde karşılığı olan kurumsal iletişim, finans ve muhasebe, insan kaynakları, idari işler, satın alma, bilgi teknolojileri ve kaynak geliştirme/iş geliştirme gibi birimlerinde iş deneyimi sunarken, İlk Fırsat Akademisi kapsamında da kariyer gelişimlerine katkıda bulunacak 250 saati aşkın eğitim ve mentorluk imkânları sunuluyor. 

Bu zamana kadar 23 bini aşkın başvuru alan Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı kapsamında; çevre, sağlık, eğitim, kültür-sanat, çocuklar, engelliler, gençler, insani yardım, sosyo-ekonomik gelişim ve cinsiyet eşitliği alanlarında toplum yararına çalışmalar yürüten 40 STK’da 250 genç istihdam edildi. Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı ile gençler farklı meslek gruplarında sivil toplum sektörünün dinamiklerini keşfederken, sivil toplum kuruluşlarına da nitelikli iş gücü ve kaynak sağlanıyor. 

Esas Sosyal’in ilk yatırım programı olan Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat’ın 8. yılında olmasından dolayı gurur duyduğunu dile getiren Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı; “Son birkaç yılda teknolojide, yaşam tarzlarımızda ve iş yapış biçimlerimizde birçok değişiklik oldu. Bu kadar hızlı değişen bir dünyada hala değişmeyen bir şey var o da “Eşitsizlik”. Tüm dünya ülkeleri, ülkemizdeki kamu otoriterleri ve çeşitli sektörlerde hizmet veren birçok kurum farklı konulara yayılan toplumsal eşitsizliğin önüne geçmek için canla başla çalışıyor. Biz de ülkemizdeki gençlerin akranlarıyla eşit şartlarda istihdama dahil olabilmeleri için elimizi taşın altına koyduk. 2016 yılında rahmetli babam Şevket Sabancı’nın öncülüğünde başlattığımız Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı ile bugüne kadar 250 gencimiz sosyal sorumluluk bilincine sahip bireyler olarak istihdama katıldı. Esas Sosyal olarak yaptığımız çalışmaların ve yarattığımız sosyal etkinin sürdürülebilir olmasına dikkat ediyor, attığımız her adımın yol gösterici olacağına inanıyoruz. Esas Holding olarak gençlerin arkasındayız” 

Şevket Sabancı Vizyonuyla İlk Fırsat Programı’ndan mezun olan gençlerin 0’ü 6 ay içinde iş bulurken, mezunların %36’sı STK’ların kadrolarında çalışmayı tercih ediyor.   Programı başarıyla tamamlayan yeni mezun gençler, ilk fırsat deneyimini paylaştıkları kişilerle birlikte mezunlar ağının bir parçası oluyor, iletişimlerini koparmıyor ve programın yeni katılımcılarına akran danışmanlığı yapıyor.

 Başvuru detayları;  

2023 yılında 50 gence daha fırsat verecek olan programa kabul edilen adaylar 1 Eylül 2023 tarihinde işbaşı yapacaklar. 

Başvuruları 2 Temmuz’a kadar devam edecek Programa başvuracak adayların;

Herhangi bir devlet üniversitesinden 2022 Haziran ayı ve sonrasında mezun olmuş olmasıDiploma notunun 4’lük sisteme göre en az 2,5/ 100'lük sistemde 65 puan ve üzeri olması, daha önce tam zamanlı bir işte çalışmamış olması (Stajlar bu kapsamda değildir)Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması

Programa katkıda bulunabilecek ve yararlanabilecek niteliklere sahip olması bekleniyor. 

Gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında ya da kulüp çalışmalarında görev almış gençlerin öncelikli olarak değerlendirileceği programa başvurular sadece bir pozisyon için yapılabilecek. 

Bilgi ve başvuru için: www.ilkfirsat.org

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.