SON DAKİKA
Hava Durumu

Yargıtay, WhatsApp yazışmalarını delil olarak kabul etti

Ticari davaların çözümünde emsal bir karara imza atan Yargıtay, WhatsApp yazışmalarını alacak davalarında doğrudan delil olarak kabul etti

Haber Giriş Tarihi: 27.02.2024 11:51
Haber Güncellenme Tarihi: 27.02.2024 11:51
Kaynak: Ekometre
Yargıtay, WhatsApp yazışmalarını delil olarak kabul etti

Bursa 3. Ticaret Mahkemesi'nde görülen bir alacak davasında taraflardan biri delil olarak WhatsApp yazışmalarını sundu. Mahkeme yazışmaların delil başlangıcı olarak kabul edilebileceğine kanaat getirdi. Ancak tek başına yazışmaları kabul etmedi.

'Senet yok' denildi

Dosyayı karara bağlayan mahkeme senet olmadığı için yazışmaları delil olarak kabul etmedi ve davanın reddine karar verdi. Ancak bu karar Yargıtay'dan döndü.

İspat zorunluluğu var

Yargıtay 2.Hukuk Dairesi, WhatsApp yazışmalarının artık delil başlangıcı yerine birçok davada olduğu gibi doğrudan delil olarak kabul edilmesi gerektiğine karar vererek yerel mahkemenin kararını bozdu. Akşam gazetesine konuşan Hukukçu Alperen Kadıoğlu kararı, "2024 itibarıyla 23.450 TL üzerindeki alacak davalarında senetle ispat zorunluluğu olup bu davaların tanıkla ispatı mümkün değildir. Bugüne kadar Yargıtay kararlarında telefon, SMS kayıtları, e-posta konuşmaları, imzasız el yazılı evraklar hatta imzasız sadece paraf taşıyan belgeler delil başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Bu kararla birlikte alacak uyuşmazlıklarında WhatsApp konuşmaları kesin delil olarak mahkeme tarafından dikkate alınması gerekmektedir" diyerek değerlendirdi.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.