SON DAKİKA
Hava Durumu

TIR'lar Çekya'yı transit geçebilecek

TIR'lar 1 Temmuz'dan itibaren geçiş belgesi gerekmeden Çekya'yı kotasız transit geçebilecek.

Haber Giriş Tarihi: 28.04.2023 11:56
Haber Güncellenme Tarihi: 28.04.2023 11:56
https://ekometre.com/
TIR'lar Çekya'yı transit geçebilecek

Türkiye ile Çekya arasında varılan mutabakatla TIR'lar 1 Temmuz'dan itibaren geçiş belgesi gerekmeden Çekya'yı kotasız transit geçebilecek. UND Başkan Yardımcısı Fatih Şener, "Macaristan ile kota yıllık 130 bin iken, Slovakya ile kota yoktu. Çekya'ya gelince kotanın 10 bine düşmesi Almanya'ya erişimde darboğaza neden oluyordu" dedi

Türkiye'den giden TIR'lar için başta Almanya olmak üzere AB ülkeleriyle ticarette önemli darboğaz haline gelen Çekya ile transit geçiş kotası önceki gün varılan mutabakatla kaldırıldı.

Böylece Türkiye'den giden TIR'lar 1 Temmuz'dan itibaren geçiş belgesi gerekmeden Çekya'yı transit geçebilecekler.

İhracatçılar için AB'ye erişimde önemli bir geçiş noktası olan Çekya ile iki ülkenin ulaştırma bakanlıkları arasında varılan mutabakatla TIR'ların transit kota engeline takılmadan geçişine imkan sağlanmış oldu.

Türkiye ile Çekya arasında TIR'lar için yıllık 10 bin geçiş kotası bulunuyordu.

Özellikle Almanya ile ticarette önemli bir engelin böylece kalktığını belirten Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Fatih Şener, "TIR'larımız Çekya'ya varmadan öncesinde Slovakya'da kota engeli yaşamıyordu. Macaristan'da ise yıllık 130 bin geçişlik kota bulunuyordu. Çekya'ya gelindiğinde kotanın 10 bine düşmesi darboğaza neden oluyordu" diye konuştu.

TIR'ların Çekya engeli nedeniyle 5-6 saatlik fazla yol katederek Polonya üzerinden Almanya'ya varmak zorunda kaldığına dikkat çeken Fatih Şener, Çekya'dan kotanın kalkmasıyla hem zaman hem de enerji maliyeti açısından ciddi avantaj sağlanmış olacağını söyledi.

2021 yılında Avrupa'ya giriş çıkış yapan TIR sayısı 1 milyon 425 binden, 2022 yılında yüzde 15'lik artışla 1 milyon 638 bine yükseldi.

Edirne'den Avrupa'ya açılan sınır kapılarından 2021'de günlük ortalama geçiş yapan TIR sayısı bin 929 iken yüzde 14 artışla 2022 yılında günlük ortalama 2 bin 198'e çıktı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.