SON DAKİKA
Hava Durumu

Karbon Ayak İzi için enerji izleme ve yönetme gerekiyor

Yeşil mutabakat ile birlikte devreye girecek olan Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması ( SKDM ) hakkında bilgi veren VAT Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş, SKDM için artık son 2 yıl içerisine girdiğimize dikkat çekerek yeşil dönüşümü sağlamak zorunda olduğumuzu söyledi

Haber Giriş Tarihi: 20.09.2023 12:05
Haber Güncellenme Tarihi: 20.09.2023 12:05
Kaynak: Ekometre
Karbon Ayak İzi için enerji izleme ve yönetme gerekiyor

VAT Enerji Genel Müdürü Altuğ Karataş, Sınırda Karbon Düzenlenmesi ile ilgili bilgi verdi ve enerji izleme konusunun önemine dikkat çekti. Karataş, “Yeşil mutabakatla birlikte Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması (SKDM), 31 Aralık 2025 ‘ten sonra devreye giriyor. Artık son 2 yıl içerisindeyiz. Üreticilerimizin çok fazla zamanı kalmadı. Bu kapsamda karbon salımını azaltacak faaliyetleri hızlı bir şekilde hayata geçirip izlemesi ve raporlaması gerekiyor. İşte Observer tam da bu noktada devreye giriyor ve enerji verimliliği potansiyellerinin tespiti, karbon salımının azaltılması, birim ürün başına karbon ayak izinin hesaplanması ve Ocak 2024’ten itibaren AB ülkelerindeki ithalatçılara ulaştırılacak raporların hazırlanması için , gerekli altyapıyı sunuyor” dedi.

“Yeşil dönüşümü ağlamak zorundayız”

Karataş, konuyla ilgili görüşlerini şu sözlerle anlattı: “Sınırda karbon düzenleme mekanizması ile artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Tüm sanayicilerimizi ve mühendislerimizi enerji tüketimleri ile karbon ayak izlerinin azaltılması için kalan bu kısa sürede aksiyon almaya ve enerjilerini yönetmeye davet ediyorum. Enerjisini izleyen ve yöneten firmalar mevcut pazarlarını büyütme ve pazarda karbon salımı yüksek olanlar firmaların önüne geçme şansına sahip olacaklardır. Yeşil ekonomi dönüşümü kaçınılmaz olarak önümüzde duruyor. Ya bu yeşil dönüşümü sağlayacağız ya da sağlayacağız, Türk sanayisi için başka bir yol gözükmemektedir.”

Observer Enerji Verimliliği sürdürülebilir hale geliyor

Bir VAT ENERJİ markası olan OBSERVER ile enerji verimliliği ve karbon salımını azaltma çalışmalarınızı sürdürülebilir hale getirebilir, uygulamalarınızın enerji verimliliği ile enerji tasarrufu hesaplarını ve karbon salımındaki azalmalarını anlık olarak takip edebilirsiniz. ISO 50001 Enerji yönetim modülü ile de tüm bu başlıkların takibi, hedeflerin belirlenmesi ve kontrolü OBSERVER ile mümkün oluyor.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.