SON DAKİKA
Hava Durumu

İsrail, İran'a ait hedeflerin vurulacağını açıkladı

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İran'ın yapmış olduğu saldırıya misilleme yapılacağını duyurdu

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2024 09:02
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2024 09:02
Kaynak: Ekometre
İsrail,  İran'a ait hedeflerin vurulacağını açıkladı

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, İran'ın misilleme saldırısına karşılık verileceğini ve İran'a ait hedeflerin vurulacağını açıkladı.

1 Nisan tarihinde İsrail güçleri tarafından İran'ın Şam Konsolosluğu vurulmuş, İran bu saldırıya 13 Nisan'da İsrail hedeflerine yönelik yapmış olduğu misilleme harekatıyla yanıt vermişti.

İsrail'in bu saldırıya misilleme yapıp yapmayacağı merak konusu haline gelirken, Halevi tarafından yapılan açıklamada İran hedeflerinin vurulacağı resmen açıklanmış oldu.

İsrail medyasına göre Savaş Kabinesi tarafından böyle bir karar alınmış olsa da, söz konusu misillemenin bölgesel bir savaşın fitilini ateşlemeyecek ölçüde yapılmasına karar verildi.

İran kaynakları daha önce yaptıkları açıklamada, herhangi bir misilleme durumunda kendilerinin de karşılık vereceğini duyurmuştu.

israil medyası: Savaş kabinesi'nden saldırı kararı çıktı

İsrail’deki Kanal 12 Televizyonu, kaynak göstermediği haberinde, Tel Aviv yönetiminin İran’ın hava saldırısına karşı verilecek yanıt konusunda karar verdiğini öne sürdü.

Haberde, Savaş Kabinesi'nin İran’ın saldırısına karşı “açık ve etkili” bir şekilde karşılık verme kararı aldığı belirtilirken, İsrail’in tepkisinin, İran’ın gerçekleştirdiği “büyüklükteki bir saldırının tepkisiz kalmayacağı” mesajını vermeyi amaçladığı ifade edildi.

İsrail’in İran’a vereceği “yanıt”ın bölgesel savaş çıkartmasını ya da İran saldırısına karşı yardımcı olan koalisyonun parçalanmasını istemediği belirtilen haberde, İsrail’in eylemlerini ABD ile koordine etme niyetinde olduğu kaydedildi.

Haberde, Savaş Kabinesi’nin yarın yeniden bir araya geleceği bilgisi paylaşıldı.

Kanal 12, daha önceki bir haberinde de, Savaş Kabinesi'nin toplantısında İran'ın saldırısına yanıt olarak çeşitli seçeneklerin tartışıldığını ve bu seçeneklerin her birinin "İran'a karşı acı verici misilleme saldırısı" olduğunu öne sürmüştü.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.