SON DAKİKA
Hava Durumu

EBRD, Türkiye için yeşil denizcilik programını duyurdu

EBRD Türkiye'de daha yeşil bir denizcilik sektörü için planını açıkladı. Programa AB ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı da katıldı

Haber Giriş Tarihi: 19.06.2023 14:19
Haber Güncellenme Tarihi: 19.06.2023 14:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://ekometre.com/
EBRD, Türkiye için yeşil denizcilik programını duyurdu

EBRD Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Türkiye'de denizcilik sektörünü modernize etmek ve ülkenin düşük karbon ekonomisine geçişini hızlandırmayı amaçlayan yeşil yatırımları ve iklim azaltma teknolojilerini kolaylaştırmak için yeni bir program duyurdu.

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu ile istişare halinde geliştirilen 'Türkiye için Denizcilikte Karbonsuzlaştırma ve Yeşil Denizcilik Programı', limanlarda ve gemilerde çevre dostu teknolojileri teşvik ederken sektörü güncellemeyi amaçlayan yeşil yatırımlara odaklanacak.

Programın toplam büyüklüğü 70 milyon euro olarak öngörüldü. AB'nin bu büyüklüğün 20 milyon euroluk kısmını karşılayacak.

İki ana bileşenden oluşan program, teknik yardım ve kapasite geliştirmenin yanı sıra liman ve gemi yatırımlarını teşvik edecek. Ayrıca sektörün geniş kapsamlı dönüşümünü sağlamak üzere ülkenin kurumsal ve düzenleyici çerçevelerini de destekleyecek.

Program, emisyonları azaltmak veya sektörel oyuncuların iklim krizinin neden olduğu aksaklıkları daha iyi hafifletmelerine yardımcı olmak gibi olumlu bir etkiye sahip olabilecek hem özel hem de kamu sektörü yatırımlarını destekleyecektir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.