SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünya listesinde Türkiye’nin en iyi işverenleri™

Dünya’nın En İyi İşverenleri™ Listesi’ni açıkladı. İlk sırada Hilton yer alırken DHL Express, Cisco, AbbVie ve Teleperformance gibi çok uluslu organizasyonlar da ilk sıralarda listelendi

Haber Giriş Tarihi: 16.11.2023 17:00
Haber Güncellenme Tarihi: 16.11.2023 17:00
Kaynak: Ekometre
Dünya listesinde Türkiye’nin en iyi işverenleri™

Great Place To Work®’ün Fortune Dergisi ile birlikte oluşturduğu Dünya’nın En İyi İşverenleri™ Listesi hazırlanırken dünya çapında 18 milyon çalışanın deneyimlerini temsil eden 6,2 milyondan fazla anket yanıtı analiz edildi. Great Place To Work®'ün gerçekleştirdiği küresel pazar araştırmasına göre listedeki organizasyon çalışanlarının yüzde 90'ı, harika bir işyerine sahip olduklarını belirttiler. Listeye aday olmak için organizasyonların dünya genelinde en az 5 ülkede En İyi İşveren™ listesinde yer alması, küresel olarak en az 5.000 çalışana sahip olması ve tüm çalışanların yüzde 40'ının organizasyon merkezinin bulunduğu ülkenin dışında görev yapıyor olması şartı arandı. Her zamankinden daha rekabetçi bir sürecin yaşandığı 2023 listesinde geçen yıla kıyasla küresel ankete katılan şirketlerin sayısı yüzde 28, analiz edilen çalışan deneyimi anketi sayısı ise yüzde 40 fazlaydı.

Hangi ülke veya kıtanın ‘ev’ olarak adlandırıldığının bir önemi olmadığını belirten Great Place To Work® CEO'su Michael C. Bush, “Önemli olan, organizasyonun çalışanlarıyla kurduğu güven. Yüksek güvene sahip işyerleri tüm çalışanlarını dinliyor, yenilik yapıyor, uyum sağlıyor ve ölçümlüyor."

Fortune Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Alyson Shontel ise “Bu küresel liste, çalışanların kendilerini güvende hissettikleri, yetkilendirildiklerini ve ellerinden gelenin en iyisini yapmak için enerjiye sahip olduklarını gösteriyor” dedi.

Dünya’nın En İyi İşverenleri™ Listesi’nde yer alan 25 organizasyon ile standart organizasyon çalışanlarının anket sonuçları incelendiğinde, liste şirket çalışanlarının adil ücret konusunda yüzde 75, sağlıklı iş-yaşam dengesi desteği konusunda yüzde 84 ve iş yerlerinde kendilerini etkileyen kararlarda söz sahibi olabilme konusunda da yüzde 81 daha pozitif görüşe sahip oldukları görüldü. Ayrıca listedeki organizasyonların çalışanlarının yüzde 88'i işverenlerini arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye ediyor. Bu oran, yüzde 54’lük küresel ortalamanın yüzde 34 üzerinde.

Liste verileri değerlendirildiğinde Great Place To Work®’ün en iyi organizasyonların yarattıkları farklar şöyle sıralanıyor:

1. Çalışanları kendilerini etkileyen kararlara dahil edin

2. Her çalışanın adil ve ilgili bir yöneticisi olduğundan emin olun

3. Her çalışanı sağlıklı bir iş-yaşam dengesi bulmaya teşvik edin

4. Her çalışanı anlamlı işe bağlayın

Dünya’nın En İyi İşverenler™ 2023 Listesi:

Hilton

DHL Express

Cisco

AbbVie

Teleperformance

Deloitte

Salesforce

Stryker

Cadence

Accenture

SC Johnson

Hilti

Admiral Group

ThoughtWorks

SAP

Atlassian

Dow

Bacardi

NVIDIA

Insight Enterprises

ServiceNow

Ernst & Young

Kiabi

Al Dabbagh

Group

Coats

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.