SON DAKİKA
Hava Durumu

Yeni banknotlar mı geliyor?

TCMB Başkanı Karahan, yılın ikinci enflasyon raporu tanıtım toplantısındaki soru cevap bölümünde, Merkez Bankası'nın 500 ve 1000 TL banknot basılmasıyla ilgili soruya ne dedi?

Haber Giriş Tarihi: 10.05.2024 17:49
Haber Güncellenme Tarihi: 10.05.2024 17:49
Kaynak: Ekometre
Yeni banknotlar mı geliyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, 2024 yıl sonu enflasyon tahminini 2 puan yukarı güncelleyerek yüzde 38'e çektiklerini ve 2025 ve 2026 tahminlerini sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 9 seviyesinde koruduklarını bildirdi.

Son dönemde yaşanan artan enflasyon ve yükselen hayat maliyetleri, mevcut banknotların yetersiz olduğu tartışmalarını gündeme getiriyor. Özellikle, en büyük kağıt para olan 200 TL'nin günümüz ekonomik koşullarında yetersiz kaldığı sıkça dile getirilirken, uzun bir süredir 500 TL ve 1.000 TL'lik banknotların basılacağı iddiaları önemli bir yer tutuyor.

Karahan'a soru- cevap bölümünde "Önümüzdeki dönemde 500 ve 1000 TL’lik banknotlar basılacağı iddia ediliyor. Bununla ilgili de yeni sayma makinelerinin görüntüsü sosyal medyada da gündem oldu. Bu konuda özellikle Merkez Bankası’nda banknot çalışması var mı?" sorusu yöneltildi.

500 ve 1000 TL'lik banknotlar mı geliyor?

TCMB Başkanı, "Üst kupür banknota ihtiyaç olup olmadığı bir çok faktöre bağlı, ihtiyaç görülürse gerekli adımları atacağız. Bu konuda düzenleme yetkisi BDDK'da, değerlendirilecekse kendileri gerekli olduğu şekilde açıklama yapabilir. Kırılganlıkları çok artırmayacak şekilde hareket etmekte fayda olduğunu düşünüyoruz" yanıtını verdi.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.