SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye silah satışını artıran ikinci ülke oldu

Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü (SIPRI) tarafından hazırlanan silah satıcıları sıralamasında Türkiye silah satışını en çok artıran ikinci ülke oldu

Haber Giriş Tarihi: 25.09.2023 12:52
Haber Güncellenme Tarihi: 25.09.2023 12:52
Kaynak: Ekometre
Türkiye silah satışını artıran ikinci ülke oldu

Dünyanın en büyük beş silah satıcısı Amerika, Rusya, Fransa, Çin ve Almanya ihracatın dörtte üçünden fazlasını gerçekleştiriyor. 

Geçtiğimiz yıl, 17 milyar dolar değerinde silah sattı

Kuzey Kore'nin silah endüstrisi Ukrayna'daki savaşla güçleniyor, güneydeki rakibinin durumu ise daha da iyi. Güney Kore, 2022'ye kadar olan beş yıl içinde, Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü (SIPRI) tarafından derlenen silah satıcıları sıralamasında dokuzuncu sıraya yükseldi. Hükümet, Güney Kore'yi 2027 yılına kadar dünyanın dördüncü büyük silah ihracatçısı yapmayı amaçlıyor. Geçtiğimiz yıl, 17 milyar dolar değerinde silah sattı. Bunun 14,5 milyar doları kendisini Rusya'ya karşı Avrupa'nın savunmasında ön saflarda yer alan bir ülke olarak gören Polonya'ya yapılan satışlardan geldi.

Türkiye Güney Kore’nin ardından ikinci sırada

SIPRI'ye göre 2018-2022 arasında Türkiye'nin silah ihracatı önceki beş yıllık döneme göre yüzde 69 oranında artarken, küresel silah pazarındaki payı da iki katına çıktı. Yerel bir sanayi kuruluşu tarafından Temmuz ayında hazırlanan bir rapora göre, savunma ve havacılık ihracatı 2022'de bir önceki yıla göre %38 artarak 4,4 milyar dolara ulaştı. Bu yıl için hedef 6 milyar dolar. Pakistan, modernize edilmiş denizaltılarını Türkiye'den alıyor. Türkiye'nin Pakistan donanmasına sattığı 4 korvetin sonuncusu da geçtiğimiz ay denize indirildi. Hem Türkiye'nin gemilerinin rekabetçi fiyatlara sahip olması hem de kime satış yapacağı konusunda daha az tereddütlü olması sebebiyle diğer ülkelere daha fazla satış yapması muhtemel.

Türkiye siha’larda öncü ülkelerden biri

Ancak Türkiye'nin ihracat yükünün çoğunu silahlı insansız hava araçları oluşturuyor. 18 Temmuz'da Türkiye, Akıncı insansız savaş hava aracının (SİHA) tedariki için Suudi Arabistan'la 3 milyar dolarlık bir anlaşma imzaladı. SİHA'lar Azerbaycan, Etiyopya, Libya ve Ukrayna'nın savaşta kullandığı Bayraktar TB2 drone'nun da üreticisi Baykar tarafından üretildi.

Türkiye uçağı Amerika'nın f-35 satmayacağı ülkelere pazarlayacak

Yeni üretilen amfibi hücum ve hafif uçak gemisi Anadolu, Bayraktar SİHA'larını taşıyacak. En az bir Körfez ülkesinin benzer bir gemi satın almak için görüşmelerde bulunduğu söyleniyor. Pakistan ve Azerbaycan'ın ortak olduğu Türkiye'nin beşinci nesil savaş uçağı KAAN'ın yıl sonundan önce uçması bekleniyor. İngiliz BAE Systems ve Rolls-Royce'un yardımıyla geliştirilen KAAN, Türkiye'nin F-35 ortak programından çıkarılmasına bir tepki olarak görülebilir. Türkiye uçağı Amerika'nın F-35 satmayacağı ülkelere pazarlayacak.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.