SON DAKİKA
Hava Durumu
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文
TR
Türkçe
English
Русский
Français
العربية
Deutsch
Español
日本語
中文

Türkiye de ailelerin yüzde 70 i geçim sıkıntısı çekiyor

OECD araştırmasına göre, Türkiye'de ailelerin yüzde 70'inden fazlası temel ihtiyaçlarını karşılayamamaktan endişe duyuyor

Haber Giriş Tarihi: 24.07.2023 09:42
Haber Güncellenme Tarihi: 24.07.2023 09:42
https://ekometre.com/
Türkiye de ailelerin yüzde 70 i geçim sıkıntısı çekiyor

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından yapılan son araştırmaya göre, Türkiye'de ailelerin yüzde 70'inden fazlası temel ihtiyaçlarını karşılayamamaktan endişe duyuyor. Bu durum, OECD ülkeleri arasında en yüksek oranın Türkiye'de olduğunu gösteriyor. Araştırmaya göre, yüksek enflasyon ve ekonomik zorluklar nedeniyle Türk aileleri, hayat pahalılığı ve fiyat artışlarından ciddi şekilde etkileniyor.

OECD araştırmasına göre, yüksek enflasyon nedeniyle örgüte bağlı ülkelerde yaşayan her 10 aileden 9'u hayat pahalılığı ve fiyat artışlarından endişe duyduğunu belirtti. Ailelerin yaklaşık yüzde 47'si gıda, ev harcamaları, enerji ve borçlardan oluşan temel harcamaları bile karşılayamamaktan endişe ettiğini dile getirdi.

Ekonomik zorlukları aşmada arkadaş ve ailelere güveniliyor

Araştırmaya katılanların yalnızca yüzde 33'ü, olası bir ekonomik bunalımda kendi hükümetlerinin yapacağı yardımın yeterli olacağını düşündüğünü belirtirken; katılımcılar, katılımcılar, ekonomik zorlukları aşmada arkadaşları ve ailelerine daha fazla güvendiğini ifade etti.

Ayrıca ailelerin yüzde 73'ü, kendi hükümetlerinin hayat pahalılığı ile mücadeleyi öncelemesi gerektiğini düşündüğünü de aktardı.

"Geçinemeyenlerin en yüksek olduğu yer Türkiye"

T24'ün aktardığına göre ülke bazlı bakıldığında ise geçinemeyenlerin oranının en yüksek olduğu yer Türkiye oldu. Türkiye'de ailelerin yüzde 70'inden fazlası, temel ihtiyaçlarını karşılayamamaktan endişe duyduğunu belirtti. Türkiye, bu konuda yüzde 47'lik OECD ortalamasının çok üzerinde yer aldı.

Türkiye'nin ardından Şili ve Meksika'da, geçim derdini en çok hissedilenler olarak araştırmada ilk 3 sırayı oluşturdu.

En az geçim derdi yaşayanların yaşadığı ülkeler ise sırasıyla İsviçre, Hollanda ve Danimarka oldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.