SON DAKİKA
Hava Durumu

Tekfen Holding, 500 milyon TL yatırım planlıyor

Tekfen Holding 5 yıllık yatırım planını açıkladı. Tekfen, tarımsal sanayiye 500 milyon tutarında yatırımın planlandığını bildirdi

Haber Giriş Tarihi: 23.06.2023 20:42
Haber Güncellenme Tarihi: 23.06.2023 20:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://ekometre.com/
Tekfen Holding, 500 milyon TL yatırım planlıyor

Tekfen Holding 5 yıllık yatırım planını açıkladı. Tekfen tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklamada şirketin 5 yıl içerisinde hayata geçirilmek üzere aldığı kararlar duyuruldu.

Yapılan açıklamada Taahhüt Grubu’nda büyümek için küçülme stratejisinin benimsendiği belirtilerek grup altında üretim tesislerinin tek bir çatı altında toplanarak Tekfen İmalat ve Mühendislik A.Ş bünyesinde birleştirileceği, Derince tesisinin fiziksel olarak Ceyhan’a taşınacağı ve Derince arazisinin başka projeler için kullanılması ya da satılmasına karar verildiği belirtildi.

Fizibilite çalışmaları sonrasında uygun görülecek yatırıma karar verilecek

Tekfen Holding yaptığı duyuruda Azerbaycan ve Kazakistan'daki yetkinliklerin tek elden yönetilmesi ve on-shore ve off-shore/modüler projelerini takip etmek üzere Tekfen İmalat ve Mühendislik A.Ş.'nin "Tekfen Platform ve Modüler İmalat A.Ş." şirketine dönüştürülmesine, bu şirketin Suudi Arabistan projeleri için yapacağı fizibilite çalışmaları sonrasında uygun görülecek yatırıma karar verilmesinin kararlaştırıldığı kaydedildi.

Tekfen, organizasyonel değişiklikler kapsamında bölgesel ofis sayılarında azaltmaya gidilerek uygun görülen ofislerin kapatılarak tasarruf sağlanacağını ve Tekfen Mühendislik A.Ş.’nin rekabetçi olacağı seçici coğrafi bölge ve sektörlere odaklanırken Taahhüt Grubu’nun enerji ve çözümlerine doğru olan tranfsormasyonunda gerekli olan mühendislik desteğinin kaynağı olarak konumlanacağını vurguladı.

Tarımsal sanayiye 500 milyon dolar tutarında yatırım

Duyurulan 5 yıllık planda Tarımsal Sanayi Grubu’nun ve terminalcilik işkolunun devam eden global ve yerel rekabet nedeniyle belirlenen yaklaşık 500 milyon dolar tutarında yatırımların detay fizibilitelerinin sunulması ve onaylanmasını takiben kesinleşmek üzere yapılmasına karar verildiği ifade edildi.

Bu yatırımlar arasında Toros Tarım A.Ş. Ceyhan fabrikasında sülfürik asit ve fosforik asit tesisi, Toros Tarım Ceyhan tesislerinde iskele ve iskele arkası tank yatırımları, 2030 yılında "Net Sıfır-Net Zero" hedefine ulaşmak için kapsam 1 ve kapsam 2 yatırımları ile dijital dönüşüm, müşteri deneyimi ve ARGE çalışmaları yatırımları bulunurken bunun yanında Tarım Sanayi Grubu bünyesinde yer alan tarımsal üretim işişnin küçültülmesine karar verildiği duyuruldu.

Yapılan KAP duyurusunda, “Petrol ve gaz endüstrisi başta olmak üzere, bütün endüstrilerin içerisinde olduğu "karbonsuzlaştırma, yeşil enerji yatırımları, yeşil hidrojen ve yeşil amonyak dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak ve karbon yakalama, stoklama ve kullanma" konularında iş birlikleri dahil olmak üzere Tekfen Grubu'nun 3. büyüme aksını oluşturmak üzere bu alanda faaliyet gösterecek "Tekfen Yenilenebilir Enerji Çözümleri Şirketi"nin kurulmasına, bu şirketin yeni kurulacak olan "Tekfen Platform ve Modular İmalat Şirketi" ile iş birliği ile çeşitli projeler ve tamamlayıcı ürün ve servisler geliştirirken gerekli yatırımların detay fizibiliteleri sunulduktan ve onaylandıktan sonra yapılmasına, bu kapsamda toplam yaklaşık 500 milyon ABD Doları tutarında yatırım yapılmasının planlanmasına karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Arazi satışlarından 80 milyon dolar nakit yaratma hedefi

Tekfen Holding, bahsi geçen yatırımları mümkün kılabilmek için ve stratejik planın öngördüğü değişim hedeflerini gerçekleştirmek amacıyla aktiflerinde yer Alana Denkmal in Dahlem Otto-Hahn-Platz Gmbh, Topkapı arazisi ve Tekfen İmalat bünyesindeki Derince arazisinin satılarak toplam 80 milyon ABD doları üzerinde bir nakit yaratılmasının hedeflendiğini kaydetti.

Öte yandan belirtilen önlem ve hamlelerle FAVÖK’ün gelecek beş yılda toplam enflasyondan arındırılmış bazda yaklaşık yüzde 40 artmasının öngörüldüğü ifade edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.