SON DAKİKA
Hava Durumu

TCMB nin bilançosunda zarar görünüyor

TCMB nin bilançosunda kâr-zarar açısından takip edilen öncü göstergelerden biri olan diğer kalemler hesabı 30 Ekim tarihi itibariyle 800 milyar TL'ye dayandı

Haber Giriş Tarihi: 01.11.2023 15:57
Haber Güncellenme Tarihi: 01.11.2023 15:57
Kaynak: Ekometre
TCMB nin bilançosunda zarar görünüyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda yaptığı bütçe sunuşunda kur korumalı mevduatların Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bilançosu üzerindeki ağırlığı gündeme gelirken, bankanın bilançosunda zarar sinyali veren hesapta yükseliş devam etti.

TCMB bilançosunda yer alan diğer kalemler hesabı 30 Ekim itibariyle 796,4 milyar TL pozitif bakiye verdi. Geçen yıl söz konusu hesap yılı eksi 41,2 milyar TL bakiye ile kaparken bankanın vergi karşılığı sonrası dönem kârı 71,9 milyar TL açıklanmıştı. 2021 yılında söz konusu hesap yılı eksi 60,2 milyar TL kapatırken Bankanın dönem kârı 57,5 milyar TL olarak açıklanmıştı. 2020 yılında da diğer kalemler hesabı eksi 39,1 milyar TL kapanırken, dönem kârı 34,5 milyar TL açıklanmıştı.

Söz konusu hesapta birçok başka kalem konsolide edilirken ağırlıklı değeri dönem kârı veya zararı açısından öncü gösterge olarak ele alınıyor. Bu hesapta pozitif rakamlar dönem zararına, negatif rakamlar ise dönem kârına işaret ediyor.

TCMB'nin bilançosu Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçesine ilişkin sunuşunda da gündeme geldi.

Bakan Şimşek'e TCMB'nin zararının nasıl karşılanacağı, zararı karşılamak için para mı basacağı sorulduğunda Şimşek, TCMB'nin kendi düzenlemeleri çerçevesinde bunu karşılayacağını ifade etti.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.