SON DAKİKA
Hava Durumu

Servet eşitsizliği büyüyor

Yaklaşık 60 ülkenin hanehalkı servet ve borç durumunu detaylı olarak inceleyen Küresel sigorta ve finansal yatırım şirketi Allianz, “Küresel Servet Raporu”nun 14. baskısını açıkladı

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2023 12:35
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2023 12:35
Kaynak: Ekometre
Servet eşitsizliği büyüyor

Rapor, 2022’de menkul kıymetlerin ve sigorta/emeklilik varlıklarının gerilediğini, mevduatların ve gayrimenkullerin ise değerinin arttığını ortaya koydu.

Varlık fiyatları geriledi

2022, tasarruf sahipleri için korkunç bir yıldı. Varlık fiyatları genel olarak düştü. Küresel çapta  hanehalkının küresel finansal varlıklarında yüzde 2,7’lik bir düşüş oldu. Bu rakam, 2008’deki Küresel Mali Krizden (GFC) bu yana en güçlü düşüş olarak gerçekleşti.

Ancak bazı varlık sınıfları diğerlerinden daha fazla zarar gördü. Menkul kıymetler yüzde 7,3, sigorta/emeklilik varlıkları yüzde 4,6 geriledi. Yeni tasarruflar 2022’de yüzde 24 oranında azaldı.

Banka mevduatları Covid-19 pandemisi öncesindeki uzun vadeli trendle büyük ölçüde uyumlu olarak yüzde 6 ile güçlü bir büyüme gösterdi.

Genel olarak, 6,6 trilyon Euro değerinde finansal varlık kaybedildi ve 2022 sonunda toplam finansal varlık 233 trilyon Euro oldu.

Servet eşitsizliği büyüyor

Dünya nüfusunun en zengin yüzde 10’u 2022’de toplam net finansal varlıkların yüzde 85’ine sahip oldu.

Ulusal servet dağılımının analizi hayal kırıklığı yaratırken yalnızca birkaç ülkede, özellikle de Güney Afrika ve Türkiye gibi çok eşitsiz dağılıma sahip ülkelerde ilerleme kaydedildi. Buna karşılık, Brezilya, Meksika, Rusya, Hindistan ve Çin de dahil olmak üzere pek çok gelişmekte olan ülkede servet dağılımı daha da kötüleşti.

Öte yandan mülk sahipleri 2022’de de güçlü değer artışlarının keyfini çıkarmaya devam etti. Gayrimenkul fiyatlarında 2022’de artış yüzde 8,8 oldu. Ancak faiz oranlarındaki artış nedeniyle gayrimenkul talebindeki düşüş, 2023’te konut fiyatlarındaki düşüşe yansıyacak.

Türkiye’de toplam brüt finansal varlıklar 365 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti

Raporda Türkiye’ye ilişkin bazı detaylara da yer verildi. Buna göre, Türkiye’de toplam brüt finansal varlıklar 365 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Brüt finansal varlıklardaki yıllık artış miktarı yüzde 70,2 olurken bu artışın sebebinin yüksek enflasyon olduğu belirtildi. Kişi başına düşen varlık miktarı ise 4 bin 310 Euro oldu.

Kişi başına düşen net finansal varlık miktar ise 3 bin 220 euro oldu

Türkiye’de net finansal varlıklar 273 milyar dolar olurken net finansal varlıklardaki yıllık büyüme yüzde 74,7 oldu. Kişi başına düşen net finansal varlık miktar ise 3 bin 220 Euro oldu. Türkiye’nin Gini katsayısı ise 0,76 oldu.

Servet eşitsizliğini temsil etmeyi amaçlayan bir istatistiksel dağılım ölçüsü olan endeksin 1’e yaklaşması tam eşitsizliği, 0 olması ise tam eşitliği temsil ediyor.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.