SON DAKİKA
Hava Durumu

Sermaye Piyasaları Araştırma Merkezi (SEPAM) kuruldu

Sermaye piyasaları alanında çalışmalar gerçekleştirmek ve bu alanda katma değer yaratmak hedefiyle Sermaye Piyasaları Araştırma Merkezi (SEPAM) kuruldu

Haber Giriş Tarihi: 26.10.2023 14:21
Haber Güncellenme Tarihi: 26.10.2023 14:21
Kaynak: Ekometre
Sermaye Piyasaları Araştırma Merkezi (SEPAM) kuruldu

Sermaye piyasaları alanında çalışmalar gerçekleştirmek ve Türkiye'de bu alanda var olan eksikliği gidermek amacıyla Sermaye Piyasaları Araştırma Merkezi (SEPAM) kuruldu.

Alanındaki ilk düşünce kuruluşu olan SEPAM’ın farklı alanlarda faaliyet göstereceğini ifade eden SEPAM Yönetim Kurulu Başkanı Ali Cem Suca, kurum çatısı altında yatırımcı bilgilendirmeleri, uzman gözünden sermaye piyasaları değerlendirmeleri, reel sektör-sermaye piyasaları buluşmaları, yatırımcı-sektör uzmanları buluşmaları dahil pek çok çalışmaya imza atacaklarını belirtti.

SEPAM aynı zamanda online ve fiziki toplantı/organizasyonlar, akademik çalışmalar, makale ve yazılar, bilgi portalı oluşturulması, dergi-yayın çıkarılması, interaktif sosyal medya ve web sitesi kullanımı, dijital kütüphane, dijital platformların aktif bir şekilde kullanılması, ulusal ve uluslararası ölçekte gençlerin keşfi, mentörlük-ters mentörlük, fintech ve sermaye piyasaları ve benzer çalışmalara da imza atacak.

Ali Cem Suca, amaçlarının sermaye piyasaları paydaşlarını bir araya getirerek sektörel birlikteliğin sağlanması ve geliştirilmesi olduğunun altını çizerken, "Sermaye piyasalarının etkinliğinin ve verimliliğinin artırılması ile bu alandaki yasal ve kurumsal altyapının güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılmasını hedefliyoruz. Kamu kurum ve kuruluşları ile düzenli iş birliğinin temin edilmesi, sektör istatistiklerinin oluşturulması, sermaye piyasaları ile ilgili yatırımcı farkındalığının ve bilinç düzeyinin geliştirmesi sektörün htiyaç duyduğu konular. Sermaye piyasaları ile ilgili ekonomik, sosyal ve diğer alanlarda bilimsel çalışmalar yürütülmesi, sermaye piyasası alanındaki güncel gelişmelerin takip edilmesi sektöre daha fazla katma değer yaratılmasının önünü açacaktır" dedi.

Suca, sermaye piyasaları ile ilgili düzenlemelere ilişkin görüş oluşturulması ve uluslararası platformlara katılım sağlanarak Türkiye sermaye piyasalarının uluslararası mecralarda temsil edilmesine de katkı sunmayı planladıklarını ifade etti.

Sermaye Piyasası Kurulu eski başkanlarından Prof. Dr. Ali İhsan Karacan’ın ana konuşmacı olarak yer aldığı SEPAM'ın lansman programında, katılımcılar dünden günümüze sermaye piyasası yolculuğuna çıkarıldı.

Konuşmasında değer yaratma ve dürüst oyun ilkelerine vurgu yapan Karacan, sermaye piyasalarındaki mevcut risklere dikkat çekerek çözüm önerilerini dile getirdi.

Program kapsamında, SEPAM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dilek Türker Uludağ, , Yönetim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. M. Çağlar Manavgat ve M. Kubilay Dağlı ile birlikte D. Sevdil Yıldırım’ın katıldığı ve SEPAM Yönetim Kurulu üyesi İskender Ada’nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde, panelistler tarafından, ülkemiz sermaye piyasalarının gelişimi ile günümüzde geldiği noktanın yanı sıra güncel ve küresel gelişmeler karşısındaki durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.