SON DAKİKA
Hava Durumu

Sanayici gelecek üç ayda üretimin düşmesini bekliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ekim ayına ilişkin reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranlarını yayımladı

Haber Giriş Tarihi: 25.10.2023 11:28
Haber Güncellenme Tarihi: 25.10.2023 11:28
Kaynak: Ekometre
Sanayici gelecek üç ayda üretimin düşmesini bekliyor

TCMB verilerine göre, mevsimsellikten arındırılmamış reel kesim güven endeksi (RKGE) bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak 103,3 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Eylül ayına ilişkin reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranlarını yayımladı.

Buna göre, mevsimsellikten arındırılmamış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak 103,3 seviyesinde gerçekleşti.

Ekim ayında mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ise bir önceki aya göre 0,2 puan artarak 105,3 seviyesinde gerçekleşti.

İmalat sanayinde kapasite kullanım oranı Ekim'de yüzde 77,4 olarak gerçekleşti. Önceki veri yüzde 77,3 olarak izlenmişti.

2023 yılı Ekim ayında İktisadi Yönelim Anketi sonuçları, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1727 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edildi.

Sanayici gelecek üç ayda üretimin düşmesini bekliyor.

Güven endekslerinin 100'den büyük olması reel sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100'den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.