SON DAKİKA
Hava Durumu

S&P "Türk bankaları savunmasız"

Türkiye'de bankaların belirsiz ve bozuk finansal koşullar sebebiyle savunmasız olduğu görüşü dikkat çekti

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2023 15:27
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2023 15:27
https://ekometre.com/
S&P  "Türk bankaları savunmasız"

Uluslararası derecelendirme kuruluşu S&P tarafından yayımlanan bir notta analistler, Türk bankalarına yönelik endişelerini dile getirdi. Yayımlanan notta özellikle Türkiye'de bankaların belirsiz ve bozuk finansal koşullar sebebiyle savunmasız olduğu görüşü dikkat çekti.

Derecelendirme kuruluşu S&P Global, yayınladığı bir raporda, daha sıkı küresel finansman koşullarının gelişmekte olan piyasa bankacılık sistemleri üzerinde baskı oluşturduğunu, Türkiye ve Tunus'un ise en fazla risk altında kalan ülkeler olduğunu yazdı.

S&P, temel durum senaryosunun, Türk bankalarının dış finansmana erişimini sürdüreceğini, ancak hükümetin ödeme dengesinden kaynaklı risklere sahip olması sebebiyle yenileme oranlarında ılımlı bir düşüş olacağını söyledi.

S&P analistleri notta, "Türk bankalarının, olumsuz piyasa duyarlılığına, artan riskten kaçınmaya, küresel likiditedeki düşüşlere ve yüksek finansman maliyetlerine karşı özellikle savunmasız olduğunu düşünüyoruz. "Ülkenin bankaları, emlak fiyatlarındaki artış ve hiperenflasyon ortamında son derece uyumlu para politikası gibi son yıllarda oluşan ekonomik dengesizliklerin çözülmesine de önemli ölçüde maruz kalmaya devam ediyor" diyerek, Türk bankalarına yönelik risklerin altını çizdi.

Yayımlanan notta özellikle, Türk lirasındaki zayıflığın,Türk firmalarının kredi değerliliği üzerinde de baskı oluşturduğu ifade edildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.