SON DAKİKA
Hava Durumu

Perakende Güven Endeksi düştü

TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı) tarafından hazırlanan Perakende Güven Endeksi’ne (TEPE) göre, gelecek 3 aya ilişkin satış eklentilerinin denge değeri Ocak 2024’te -9,6 puan oldu

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2024 18:00
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2024 18:00
Kaynak: Ekometre
Perakende Güven Endeksi düştü

Önümüzdeki 3 aya ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre 0,3 puan, bir önceki yılın aynı ayına göre 2 puan azaldı.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) Perakende Güven Endeksi’nin (TEPE) 169. sayısı yayımlandı.

Buna göre, TEPE, Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 puanlık azalış, bir önceki aya göre ise 1,3 puanlık artışla -11,9 puan değerini aldı.

TEPE anketine katılan perakendecilerden geçen üç ayda işlerin durumunun kötüleştiğini belirtenlerin oranı Ocak 2024’te yüzde 62,7’den yüzde 59,2’ye, önümüzdeki üç ayda işlerinde kötüleşme bekleyenlerin oranı ise yüzde 45,5’ten yüzde 45’e geriledi.

Gelecek üç ayda satış fiyatında artış bekleyenlerin oranı ise yüzde 71,4 oldu. Perakende güveni bir önceki aya kıyasla artış gösterse de negatif seyrini korudu. Bölgeler bazında incelendiğinde ise Ocak ayı perakende güveni en fazla Batı Karadeniz’de geriledi.

Perakende güveni geçen yıla kıyasla azalırken geçen aya kıyasla arttı


TEPE değerinin yıllık değişiminde geçen üç ayda işlerin durumuna yönelik değerlendirmelerdeki kötüleşme ve gelecek üç aya ilişkin satış beklentisindeki zayıflama etkili oldu. Diğer taraftan, mevcut stok düzeyinin normalin altında olduğu yönündeki 13,9 puanlık değişim endekse olumlu yansıdı.

Gelecke üç aya ilişkin satış beklentilerinin denge değeri Ocak 2024’te -9,6 puan oldu. Buna
göre gelecek üç aya ilişkin satış beklentileri, bir önceki aya göre 0,3 puan, bir önceki yılın
aynı ayına göre 2 puan azaldı.

Ocak 2024’te TEPE anketi katılımcılarından önümüzdeki 3 ayda işlerinde iyileşme
bekleyenlerin oranı yüzde 22,1’den 25,1’e yükselirken işlerinde bir değişiklik beklemeyenlerin
oranı ise yüzde 32,3’ten yüzde 29,9’a geriledi. Katılımcıların yüzde 45’i işlerinde kötüleşme
beklediğini belirtti. İyileşme beklentilerinde mevsimsel ve sezonluk etkiler belirleyici olurken
kötüleşme beklentilerinde yükselen maliyetler nedeniyle satış fiyatlarının artması, alım
gücünün düşmesi ve talebin daralması gibi gerekçelendirmeler öne çıktı.

İyileşme görülse de olumsuz algılar ağırlıkta

İşlerin (geçen yılın aynı dönemine göre) durumuna yönelik değerlendirmeler, Ocak 2024’te -29,5 puan değerini alarak Aralık 2023’e göre 4,5 puan azalırken, Ocak 2023’e göre 12,0 puan arttı. Ocak 2024’te TEPE anketi katılımcılarının yüzde 22’si geçen yılın aynı dönemine göre işlerinde artış olduğunu belirtirken işlerinde düşüş olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 51,5 olarak belirlendi. Geçen yıla göre işlerinde bir değişiklik olmadığını belirtenlerin oranı ise yüzde 26,5 oldu.

En fazla artış “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar” sektöründe

Alt sektörler bazında, Ocak 2024’te, geçen yılın aynı dönemine göre “elektrikli ev aletleri, radyo ve televizyonlar”, “tekstil, hazır giyim ve ayakkabı” ve “birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar” sektörlerindeki değişim ortalamanın üzerinde gerçekleşirken “mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri”, “diğer (akaryakıt istasyonu, eczane, parfümeri, nalbur, zücaciye, kırtasiye, vb.)”, “motorlu taşıtlar” ve “yiyecek, içecek ve tütün ürünleri” sektörleri ise ortalamanın altında değer aldı.

AB’de perakende güveni geçen yıla kıyasla azaldı

AB-27 Perakende Güven Endeksi, Ocak 2024'te -4,1 puan değerini alarak geçen yılın aynı dönemine göre azalış gösterdi. Türkiye'nin perakende güveni ise AB-27 ve Euro Bölgesi ortalamalarının üzerinde bir performans sergiledi.

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.