SON DAKİKA
Hava Durumu

Özsoy Grup hakkında konkordato kararı

İncirlik Üssü’ndeki bir projenin de olduğu 150 kadar dev projede imzası olan Özsoy İnşaat konkordato kararı aldı

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2024 08:38
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2024 08:38
Kaynak: Ekometre
Özsoy Grup hakkında konkordato kararı

Şimdiye dek 30 milyar liraya yakın iş bitiren grubun 3 şirketi için konkordato talep edildi. Mahkeme, 3 aylık geçici mühlet verdi. Dava dilekçesinde, sıkıntıya düşülmesinin en büyük nedeninin ise kamuya yapılan işlerde fiyat farklarının çok az kısmının ödenmesi olduğu kaydedildi.

Ekonomide yaşanan kriz, dev firmaları çökertmeye başladı. Bu alandaki son örnek, kamunun en büyük müteahhitlerinden biri olan Özsoy Grup oldu. Gruba bağlı 155 milyon sermayeli Özsoy İnşaat Turizm AŞ, 24 milyon TL sermayeli Yılmazer İnşaat AŞ ile 21 milyon TL sermayeli Akademi Yapı Enerji AŞ için konkordato talep edildi.

Halktv’nin haberine göre, şimdilerde 350 kadar çalışanı bulunan grup şirketlerinin borcu ise 1.5 milyar lira seviyesinde. İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde açılan davada, şirketlere belli bir süre verilmesi halinde toparlanabilecekleri kaydedildi.

Şirketler bu yüzden krize girdi

Dava dilekçesinde şirketlerin mali sıkıntıya düşmelerinin gerekçelerine yer verildi. Dosyaya göre anılan sebeplerden öne çıkan bir kaçı özetle şöyle:

Kamuya yapılan işlerde zarar edildi. Kamu kurumlarının yaptığı fiyat farkı ödemeleri ise, zararı karşılamaya yetmedi.

Şirketin yeni başladığı ve yüzde 15 seviyesinde olan bazı işler kararname kapsamında feshedildi. Bu da, anılan projelere yapılan harcama nedeni ile zarar edilmesine neden oldu.

2023’teki faiz artışları, finansmana erişimi güçleştirdi. Finansman maliyetleri de bu süreçte arttı.

Yapılan işler için 60 günlük borçlanma yapılabiliyor. Ancak tahsilat ise 120 günü buluyor. Bu da şirketin mali dengesini bozdu.

Kurlardaki artış ile enflasyondaki yükseliş devam eden projelerin finansman ve maliyet yükünü arttırdı. Tahsilat da gecikince, kesilen çeklerin ödemeleri ile nakit ödemeler yapılamadı.

Komiser ataması yapıldı

Yapılan başvuru üzerine mahkeme 3 şirket için de geçici mühlet verdi. 17 Nisan itibari ile başlayan geçici mühlet boyunca, anılan şirketlere karşı herhangi bir haciz yapılması söz konusu değil.
Mahkeme, şirket faaliyetlerinin denetimi için de geçici konkordato komiseri olarak Prof. Dr. Serdar Kale, Prof. Dr. Mert Erer ile Tuğba Başot Delibaş’ı atadı.

30 milyar liralık iş bitirdi

Bugüne dek 150 projede imzası olan grubun tamamladığı işlerin bedeli 30 milyar TL. Devam eden 20 kadar projesi bulunan grubun, anılan işlerinin tutarı ise 3.5 milyar TL.

Dev projelere imza attı

‘NATO GİZLİ’ gizlilik dereceli tesis güvenlik belgesi bulunan grubun bitirdiği işlerden bazıları şöyle:

İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi

İncirlik Üssü F16 simülatör binası

Topkapı Sarayı ve Kocaeli Seka Kağıt Fabrikası restorasyonu

300 yataklı Bahçelievler Devlet Hastanesi

200 yataklı Ankara Gölbaşı Devlet Hastanesi

Kaynak: Ekometre

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.